Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Asystenci niepełnosprawnych w MOPS-ie

Drukuj stronę
Drukuj

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bierze udział w Programie „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2019-2020”.

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” przeznaczony jest dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Uczestnicy Programu mają dzięki niemu możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy:
• załatwianiu spraw urzędowych,
• wyjściu, powrocie i dojeździe do wskazanych przez uczestnika miejsc,
• dotarciu na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne,
• czynnym uczestnictwie w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych i sportowych,
• wykonywaniu codziennych czynności.

Program finansowany jest ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych będzie w Tarnowskich Górach obejmował 20 osób, które skorzystają z pomocy asystenta. Projekt ma charakter pilotażowy – być może w przyszłości opieka asystentów obejmie większą liczbę osób. W tej chwili opieka jest roztoczona nad 7 z nich. W ich przypadkach sami niepełnosprawni wskazali opiekunów.
– Naborem kandydatów na 13 pozostałych opiekunów zajmować będzie się zewnętrzna firma– mówi Urszula Krasińska, dyrektor tarnogórskiego MOPS-u.Opieka nad niepełnosprawnym, w ramach pilotażowego projektu będzie sprawowana do końca tego roku.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w najbliższym czasie planuje uruchomić podobny projekt skierowany dla kolejnych 30 niepełnosprawnych osób.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.