Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Kolejne miejskie budynki idą do termomodernizacji!

Drukuj stronę
Drukuj

Sześć komunalnych budynków zostanie w tym i przyszłym roku docieplonych i podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu zwiększy się efektywności energetyczna w wielorodzinnych komunalnych budynkach mieszkalnych, która prowadzić będzie do poprawy jakości powietrza na terenie miasta Tarnowskie Góry. Projekt zostanie w budynkach przy ul. Bytomskiej 9 i 13, Wyspiańskiego 17 i 22, Cebuli 20 oraz Mickiewicza 24.

Obecnie obiekty te cechują się nadmiernymi stratami ciepła przez niedocieplone przegrody zewnętrze, co skutkuje wysokim zapotrzebowaniem na energię końcową w budynkach.

– Dzięki tej inwestycji nie tylko poprawi się ich wygląd, ale efekt ekologiczny będzie podwójny – oprócz ograniczającej straty ciepła termomodernizacji podłączone zostaną do sieci ciepłowniczej, a to spowoduje likwidację działających prawie w każdym z mieszkań węglowych pieców centralnego ogrzewania – ciesz się Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór wskazując, że niektóre mieszkania w wymienionych budynkach mają jeszcze ogrzewanie oparte na piecach kaflowych.

– Z przeprowadzonego audytu energetycznego budynków wynika, że głęboka modernizacja  tych obiektów jest pilna – informuje Aleksander Kałka, naczelnik miejskiego Wydziału Gospodarki Lokalowej, który już wkrótce będzie realizował inwestycję.  W tym roku modernizację obejmie trzy budynki przy ul. Cebuli, Mickiewicza 24 i Wyspiańskiego 17, w przyszłym „zrobione” zostaną kolejne trzy.

Wart w sumie 2,9 mln zł projekt pt. „Kompleksowa termomodernizacja budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Bytomskiej, Cebuli, Mickiewicza, Wyspiańskiego w Tarnowskich Górach” w sumie ponad 2,1 mln złotych zostanie wsparty przez Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Zakres projektu obejmuje roboty budowlane, w tym:

– likwidację etażowych systemów grzewczych (pieców kaflowych, pieców i kotłów węglowych, grzejników elektrycznych)
– wykonanie instalacji grzewczej grzejnikowej we wszystkich obiektach, z przewodami zaizolowanymi, grzejnikami z zaworami termostatycznymi
– wyposażenie mieszkań w indywidualne ciepłomierze,
– podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej poprzez węzły indywidualne lub grupowe,
– docieplenie ścian zewnętrznych (w pięciu budynkach),
– docieplenie stropodachu (w jednym budynku),
– docieplenie stropów (w dwóch budynkach),
– docieplenie stropów piwnic (w trzech budynkach),
– docieplenie dachu (w jednym budynku),
– wymiana okien (w czterech budynkach),
– wymiana drzwi (w jednym budynku).

 

Tytuł projektu: „Kompleksowa termomodernizacja budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Bytomskiej, Cebuli, Mickiewicza, Wyspiańskiego w Tarnowskich Górach”

 

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Oś priorytetowa I Zmniejszenie emisyjności gospodarki

Działanie 1.7 Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie województwa śląskiego

Poddziałanie 1.7.1 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych  w województwie śląskim

 

Łączna wartość projektu: 2 906 927,23 zł

Dofinansowanie: 2 100 086,73 zł

Wkład własny: kwalifikowalny – 370 603,54 zł, niekwalifikowalny – 436 237,05 zł = 806 840,59 zł

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.