Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Barbórka w Tarnowskich Górach – zapraszamy!

Drukuj stronę
Drukuj

W tym tygodniu świętujemy Barbórkę. Zapraszamy na obchody aż dwukrotnie – 4 i 8 grudnia. 4 grudnia, w Reptach Śląskich u zbiegu ulic Renka i Waliski (obok “źródełka młodości”) odsłonimy kolejną kopię figury Alojzego Niedbały, bobrownickiego artysty-rzeźbiarza. Start po godz. 8.00, o 9.00 w miejscowym kościele odbędzie się barbórkowa msza święta. Będzie to kolejny, siódmy już gwarek, który stanie w Tarnowskich Górach. Z kolei w niedzielę 8 grudnia zapraszamy na Wielką Górniczą Paradę.

Plakat parady górniczej "Szczęść Boże"

Magistrat Wolnego Miasta Górniczego Tarnowskie Góry, gwarkowie ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz górnicza brać z wielu śląskich kopalń i zakładów górniczych wzywa wszystkich do wspólnego świętowania.

Przybywajcie górnicy, przybywajcie mieszkańcy. Po ponad 70 latach wznawiamy dla Was piękne tradycje “Barbórkowe”.

„Niechaj staną do szeregów ci, którzy pracują w kopalniach, jak i ci, którzy sterani ciężką pracą górniczą odpoczywają po długich latach pracy.”. Takimi słowami Fryderyk Antes, międzywojenny burmistrz Tarnowskich Gór, wzywał na łamach jednej z gazet, wszystkich górników z całej Polski do wspólnych obchodów “Barbórki”.

Ponieważ 4 grudnia przypada w środku tygodnia, uroczystości barbórkowe zostaną zorganizowane w niedzielę 8 grudnia.

Górnicy czynni i emeryci, poczty sztandarowe ! Szykujcie mundury i dołączajcie do wielkiej parady, którą rozpoczniemy na Placu Wolności. Przemaszerujmy wspólnie ulicami Tarnowskich Gór na rynek. Tam nastąpi uroczyste powitanie przez władze miasta, jak czyniono w okresie międzywojennym.

12.15 Zbiórka na Placu Wolności w Tarnowskich Górach
12.30 Uroczysta parada górnicza ul. Krakowską na rynek
12.50 Powitanie przez władze miasta na tarnogórskim rynku
13.30 Uroczyste nabożeństwo w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła z oprawą muzyczną In Tempore – Kameralny Zespół Wokalny

Drodzy mieszkańcy, bądźcie z nami 8 grudnia.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.