Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

PBSZ świętował Barbórkę

Drukuj stronę
Drukuj

Pracownicy Przedsiębiorstwa Budowy Szybów świętują dziś Barbórkę. Wraz z Orkiestrą “Julian” KWK Piekary Śląskie przemaszerowali ze swej siedziby przy ulicy Nakielskiej na mszę świętą w Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Na Rynku gości powitał jak co roku burmistrz Arkadiusz Czech w górniczym mundurze oraz przewodniczący Rady Miejskiej Adrian Wolnik.

– Dobrze, że tu jesteście. Dobrze, że jesteście w Tarnowskich Górach – mówił burmistrz. – Bo gdzie miałoby się umiejscowić Przedsiębiorstwo Budowy Szybów, jak nie w mieście, gdzie tych szybów w ciągu ostatnich pięciu wieków powstało ponad 20 tysięcy? Co prawda górnictwo zanikło w Tarnowskich Górach na początku XX wieku, ale tradycja i górnicza tożsamość mają się znakomicie. Tu rozwinął się przemysł, tu zaczęły się święta górnicze, powstało Bractwo św. Barbary, św. Barbara u nas została patronką górników. Przyznany nam niedawno tytuł UNESCO jest honorowy, ale i praktyczny; zobowiązuje nas do ochrony dziedzictwa górniczego na i pod ziemią. I wśród ludzi też – wspomniał.

Adrian Wolnik również wspomniał fakt, że choć górnictwa w sensie wydobycia w Tarnowskich Górach już nie ma, to w herbie, tradycjach i tożsamości pyrlik i żelosko oraz górniczy duch obecne są cały czas. 

– Różne były u nas zakłady związane z górnictwem i cieszymy się niezmiernie, że jest u nas Przedsiębiorstwo Budowy Szybów. Musicie przy tym wiedzieć, że choć firma istnieje od 75 lat to w naszym mieście jest kontynuatorem historii mającej blisko 500 lat! Historii ciągle żywej. Nie tylko dziś w przeddzień 4 grudnia. Z okazji Barbórki życzę wam wszystkiego najlepszego – mówił przewodniczący. 

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.