Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Budżet uchwalony!

Drukuj stronę
Drukuj

Przyszłoroczny budżet będzie o ponad 30 mln zł wyższy od tegorocznego, a na inwestycje miasto zamierza wydać ponad 51 mln zł! Jest też dobra informacja dla mieszkańców, którzy złożyli wnioski o dofinansowanie w ramach programu OZE. Na 99 % otrzymamy na ten cel unijne środki!

Zwitek banknotów 100 złotych

– Największy fragment budżetu to dotacje – stanowią ponad 32 procent wszystkich dochodów. Do tego subwencje – 13 procent. Reasumując – ponad 45 procent tego, co wpływa do gminy z budżetu państwa to pieniądze mające z góry wskazany cel. Zawęża się nam pole działania i coraz więcej zadań realizujemy na zamówienie, a nie z własnej nieprzymuszonej woli. Z sentymentem wspominam lata 90. gdy samorząd sam decydował jak wyda pieniądze – mówił podczas sesji burmistrz Arkadiusz Czech.

Wprowadzone przez rząd zwolnienie od podatku osób poniżej 26 roku życia, zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz obniżenie pierwszej stawki podatkowej PIT z 18 do 17% spowoduje, że do budżetu miasta wpłynie około 10 mln zł mniej niż w roku minionym.

– Jako gmina jesteśmy i tak w sytuacji całkiem niezłej sytuacji. Wpływy z PIT-u wzrastały w Tarnowskich Górach z roku na rok o 8 do 16 mln zł. W tym roku będzie to niespełna 3 mln zł. Gdy zestawimy ten wynik z 41 gminami Metropolii jesteśmy po Gliwicach i Tychach na trzecim miejscu. Część miast notuje nawet ubytek wpływów – mówił burmistrz. – To zasługa tarnogórskich przedsiębiorców, choć szkoda tych 10 mln które nie zasilą budżetu – zaznaczył. 

Pomimo niższych wpływów z podatków udało się zachować różnicę miedzy dochodami wydatkami. Nadwyżka operacyjna wyniesie około 4 mln zł. 36 mln zł stanowią dochody majątkowe – to dotacje unijne i pieniądze ze sprzedaży mienia. 

– W przyszłym roku wpływy ze sprzedaży mienia znacząco się zwiększą – zapowiedział burmistrz. – Uzbrojone przez nas i skomunikowane przy udziale środków UE tereny inwestycyjne przy ul. Polnej zostaną w przetargach sprzedane i liczymy na spory wpływ do budżetu gminy.

Ponad 51 mln w przyszłorocznym budżecie stanowią wydatki majątkowe. Ponad 20 mln zł to środki UE.

– Jesteśmy w fazie tzw. “żniw” czyli intensywnego wykorzystywania pieniędzy unijnych. Nie pierwszy raz podkreślę, że to wspaniały lewar finansowy dla gminy. Niebawem konsumować zaczniemy środki na ogromną inwestycję – rozbudowę centrum przesiadkowego wraz z budową sieci dróg rowerowych – mówił burmistrz.  – Jest też bardzo dobra informacja dla mieszkańców, którzy dwa lata temu złożyli wnioski o dofinansowanie do fotowoltaiki, pieców na pelet i pomp ciepła. Marszałek województwa uzgodnił z Brukselą zwiększenie środków – na 99 dostaniemy więc 11 mln zł na to zadanie. Na 100 procent będę mógł to powiedzieć po podpisaniu umowy. 

Warto także zaznaczyć, że Tarnowskie Góry są miastem słabo zadłużonym. 

– Zadłużenie budżetu państwa to aktualnie ponad 50 procent, zadłużenie naszej gminy – mniej niż 11% – poinformował burmistrz. 

Dochody budżetu na rok przyszły zaplanowano na poziomie 345 640 722 zł. Wydatki budżetu wynieść mają 356 772 297 zł.

Za przyjęciem budżetu głosowało 16 radnych, wstrzymały się 3 osoby, nikt nie był przeciw.  

O budżecie na 2020 rok pisaliśmy też tutaj: https://tarnowskiegory.pl/2019/11/kolejny-rozwojowy-budzet-miasta/

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.