Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Akcja zima 2019/2020

Drukuj stronę
Drukuj

Informujemy, że zadania związane z utrzymaniem dróg zlokalizowanych na terenie gminy Tarnowskie Góry w sezonie zimowym 2019/2020 realizuje Zakład Usługowy Konserwacja Terenów Zielonych Jacek Wieczorek. Firma wykonuje usługę odśnieżania, usuwania gołoledzi i usuwania lodu z placów, jezdni gminnych oraz chodników przyległych do nieruchomości gminnych – tj. z 430 ulic o łącznej długość 170,097 km. Interwencje od mieszkańców dotyczące zimowego utrzymania dróg i chodników przyjmowane są: w godzinach pracy Urzędu przez pracowników Wydziału Gospodarki Miejskiej – 32/39 33 681, 32/39-33- 647, a poza godzinami pracy Urzędu przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego 32/381-25-00.

Przypominamy jednocześnie, że obowiązkiem i prawem miasta jest utrzymywanie przejezdności tylko i wyłącznie na drogach gminnych.

Zarządzanie pozostałymi drogami w naszym mieście, w tym utrzymywanie ich przejezdności, należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział w Lublińcu (instytucja rządowa), Zarządu Dróg Wojewódzkich (instytucja Urzędu Marszałkowskiego) i Zarządu Dróg Powiatowych (jednostka organizacyjna powiatu).

Drogi administrowane przez GDDKiA – Oddział Lubliniec to DK 11 i DK 78, czyli ulice: Zagórska, Gliwicka, Korola i Obwodnica – w przypadku nieprawidłowości w utrzymaniu zimowym dróg dzwonić należy od koordynatorów pełniących całodobowo dyżur w dni robocze i wolne od pracy: w siedzibie Rejonu  w Lublińcu – tel./fax 34 356 24 18 lub w Obwodzie Drogowym w Kłobucku  tel./fax  34 317 24 36.

Droga administrowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich to DW 908, czyli droga do Miasteczka Śląskiego. W sytuacjach warunków ekstremalnych dotyczących utrzymania zimowego koordynację przejmuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 32 256 56 01, 32 255 21 95 fax. 32256 22 13 e-mail: czkws@katowice.uw.gov.pl ) Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego do którego przesyłane są kompleksowe informacje w zakresie utrzymania dróg wojewódzkich.

Drogi zarządzane i odśnieżane przez Zarząd Dróg Powiatowych to ulice: Gliwicka, Pyskowicka, Wyszyńskiego, Wyspiańskiego, Opolska, Powstańców Śląskich, Pokoju, Piłsudskiego, Sienkiewicza, Bytomska, Legionów, Górnicza (od Legionów do Obwodnicy), Jana Pawła II, Janasa, Pastuszki, Starotarnowicka, Starowapienna,  Powstańców Warszawskich, repecka, Witosa, Żeromskiego, Kościelna, Górna, Edukacji Narodowej, Jagodowa, Grzybowa, Słowackiego, Czarnohucka, Częstochowska, Grodzka. Utrzymaniem zimowym dróg powiatowych zajmuje się Zarząd Dróg Powiatowych – telefony całodobowe – 32 285 48 62 oraz 887 202 203. 

W czasie zimy nie bądźmy obojętni i reagujmy na sytuację osób bezdomnych oraz zwierząt. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie!

Na terenie Tarnowskich Gór osoby bezdomne mogą uzyskać schronienie i pomoc w następujących miejscach: Schronisko dla Bezdomnych, Tarnowskie Góry ul. Sienkiewicza 48, tel: 32 285 26 81 oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Tarnowskie Góry ul. Sienkiewicza 8, tel: 32 380 01 23.

Schronisko dla Bezdomnych przy ulicy Sienkiewicza 48 posiada 30 miejsc dla bezdomnych mężczyzn i dodatkowo 10 miejsc w  ogrzewalni. Bezdomne kobiety w ramach porozumień będą kierowane do obiektów w Częstochowie i Kluczach. Pracownicy MOPS-u na bieżąco monitorują sytuację osób starszych i niepełnosprawnych.

Na wychłodzenie narażone są też zwierzęta. Jeśli zobaczysz zmarzniętego zwierzaka – nie wahaj się – dzwoń pod telefon alarmowy Azylu dla zwierząt „Cichy Kąt” – 602 318 518 lub 600 634 303.

W ramach „Akcji Zima” dzielnicowi z KPP w Tarnowskich Górach oraz Straż Miejska na bieżąco patrolują miejsca, w których najczęściej przebywają osoby bezdomne.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego została uruchomiona, jak co roku, całodobowa infolinia dla bezdomnych. Pod bezpłatnym numerem telefonu 987 można uzyskać informacje o pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Państwowa Powiatowa Straż Pożarna realizuje jak co roku kampanie społeczne „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” oraz  „Czad i ogień – obudź czujność”.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.