Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Turystyczny Oskar dla tarnogórskiej kopalni!

Drukuj stronę
Drukuj

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach otrzymała “turystycznego Oscara”, złoty certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Certyfikaty dla wyróżniających się produktów, usług turystycznych POT przyznała w czwartek 28 listopada po raz siedemnasty.

– Ostatnie lata to był dobry czas dla polskiej turystyki, dynamicznie się rozwijała. Polska cieszy się również bardzo dużym zainteresowaniem turystów z zagranicy (…). Turystyka potrzebuje przestrzeni do rozwoju i cieszę się, że trafia ona w bardzo dobre ręce – mówił podczas gali wręczenia nagród Witold Bańka, minister sportu i turystyki.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśliła z kolei, że branża turystyczna wypracowuje znaczny udział w gospodarce kraju. To 6 proc. krajowego PKB, tysiące pracowników – zaznaczyła.

Emilewicz dodała, że bardzo docenia ten wkład, ale jej zdaniem może być on wyższy. “Pan premier mówił w expose, że mamy się rozwijać w tempie 2-3 proc. wyższym niż strefa euro. Ja takie wyzwanie dzisiaj państwu (zwracając się do branży turystycznej – PAP) stawiam, że 4 proc. wzrostu w ciągu najbliższych dwóch lat jest do osiągnięcia” – powiedziała.

Celem organizowanego przez POT konkursu na najlepszy produkt turystyczny jest podnoszenie jakości i konkurencyjności oferty turystycznej Polski. Nagradzane są produkty, które wyróżniają się na tle branży i dają turystom wiele możliwości na spędzenie wolnego czasu w ciekawy sposób.

Zgodnie z regulaminem konkursu, najważniejszą nagrodę, czyli złoty certyfikat, może otrzymać produkt, usługa turystyczna, która została nagrodzona we wcześniejszych latach zwykłym certyfikatem POT. W tej kategorii kapituła bierze pod uwagę jedynie laureatów sprzed trzech lub więcej lat. W tym roku “turystycznego Oscara” zdobyła Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

Kopalnia w Tarnowskich Górach to unikatowa atrakcja turystyczna na skalę europejską. Jest to jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie dawnej kopalni srebra. Długość trasy turystycznej to ponad 1,7 km, z czego większość pokonuje się pieszo, a 270 metrów przepływa się łodziami podziemną sztolnią. W 2014 roku Kopalnia dołączyła do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Trzy lata później została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Certyfikowane produkty turystyczne – wyróżnione przez POT – są objęte programem promocyjnym w ramach kampanii “Odpoczywaj w Polsce”. Dodatkowo nagrodą dla zdobywcy złotego certyfikatu jest kampania promocyjna realizowana przez POT o wartości 150 tys. złotych. Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej mogą otrzymać: wydarzenia cykliczne, pakiet usług turystycznych – impreza turystyczna, obiekt, szlak, miejsce – obszar.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.