Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Tarnowskie Góry Fantastycznie – spotkanie autorskie

Drukuj stronę
Drukuj

Tarnowskie Góry to miasto wyjątkowe i w dodatku fantastyczne! I taki też tytuł nosi zbiór, do którego swoje opowiadania włożyła jedenastka znakomitych polskich pisarzy. Wydany we wrześniu tom czyta się znakomicie – tym bardziej, że bohaterowie spacerują w nim ulicą Nakielską, podcienami, Zamkową, w międzyczasie zaglądając do kościoła ewangelickiego… Spotkanie z jednym z autorów – Robertem J. Szmidtem – już w czwartek 28 listopada o godz. 19.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. B. Lubosza.

Plakat spotkania autorskiego z Robertem J. Szmidtem.

Robert Jerzy Szmidt to urodzony w 1962 roku we Wrocławiu polski pisarz science fiction i fantasy, tłumacz, redaktor oraz dziennikarz i wydawca. Z wykształcenia marynarz, obecnie mieszka w Ogrodzieńcu, ale do zbioru „Tarnowskie Góry Fantastycznie” napisał jedno z opowiadań.

Szmidt na początku lat 80. XX wieku czynny w polskim fandomie fantastycznym. Był jednym z pomysłodawców nagrody „Sfinks”, która przekształciła się później w Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Tłumaczył teksty z angielskiego m.in. dla Wydawnictwa Iskry i czasopisma „Nowa Fantastyka”. Laureat nagrody „Śląkfa” za rok 1985 w kategorii „Fan roku”.

W 1986 przeprowadził się do Katowic, pracował w branży wideo i księgarskiej i na kilkanaście lat przestał działać w fandomie. Był przedstawicielem wydawnictwa Amber na Polskę południową, prowadził też jedną z pierwszych legalnych wypożyczalni wideo na Śląsku. Stworzył wydawnictwo zajmujące się wydawaniem pism dla wideotek – „Video Business” i „Video Premiery”. Po tym, jak minął boom wideo, wydawał czasopisma o konsolach do gier „PlayStation Plus” i „Player Station Plus”.

W 2000 powrócił do branży fantastycznej jako założyciel a zarazem redaktor naczelny miesięcznika „Science Fiction” i związanego z nim wydawnictwa noszącego nazwę „Dom Wydawniczy Ares”. W 2004 stworzył Nagrodę „Nautilus”, przyznaną po raz pierwszy na krakowskim konwencie ConQuest. Od 2011 roku redaktor naczelny dwumiesięcznika „SF”

Plakat spotkania autorskiego z Robertem J. Szmidtem.
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.