Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

O ekologii w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

Drukuj stronę
Drukuj

Jaki wpływ na nasze zdrowie i życie ma jakość powietrza? Jak poprawiamy jego stan, by zachęcać do mieszkania i inwestowania w Tarnowskich Górach? Jak zredukować w Polsce emisję CO 2? Na te wszystkie pytania próbowano odpowiedzieć dziś (22.11.) na konferencji ,,Biały Śląsk – najlepszy teren do zamieszkania i ekologicznych inwestycji” w Pałacu w Rybnej. Wydarzenie w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości zorganizowała Izba Przemysłowo – Handlowa w Tarnowskich Górach.

Konferencja Biały Śląsk w Pałacu w Rybnej. Piotr Skrabaczewski przemawia.

O wpływie zanieczyszczenia powietrza na organizm człowieka mówili lekarze – dr n. med. Andrzej Koczyński  z Oddziału Chorób Płuc w Zakładzie Pulmonologii w Tarnowskich Górach oraz dr n. med. Leszek Jagodziński, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. B. Hagera. 

– Ilość zachorowań na Oddziale Chorób Płuc w wyniku pogorszenia stanu powietrza wzrasta – alarmował dr n. med. Andrzej Koczyński. – W ostatnich trzech latach odnotowaliśmy wzrost o 27 procent ilości osób chorych na astmę oskrzelową, 16 procent więcej osób cierpiących na choroby obturacyjne płuc i 8 procentowy wzrost chorych na nowotwory – mówił.

Dr n. med. Leszek Jagodziński podkreślił, że zanieczyszczenie pyłowe najbardziej wpływa na nasze zdrowie. 

– Ważny jest skład pyłu, wielkość cząsteczek ale także czas ekspozycji. Pyły działają na cały organizm – na układ neurologiczny, kwestie kardiologiczne i onkologiczne, mają wpływ na rozwój płodowy. Najbardziej narażone są dzieci i starsi, osoby o niskim statusie socjoekonomicznym oraz osoby cierpiące na choroby układu krążenia, oddechowego, cukrzycę i otyłość – zaznaczył. – Rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera 45 tys. osób. Dramatem są coraz częstsze zgony młodych ludzi.  PM 2,5 wnikając do krwiobiegu zaczyna proces zapalny, który niszczy tkanki. To sprzyja zakrzepom, zawałom, zaburzeniom rytmu serca. Najgroźniejszym składnikiem zanieczyszczenia powietrza jest PM 1 pochodzące z silników diesla – modyfikuje bowiem kod genetyczny człowieka. Na Śląsku obserwujemy zahamowania akceleracji wzrostu oraz wyższą śmiertelność jeżeli chodzi o noworodki. Pochodną zanieczyszczenia powietrza jest obserwowana w ostatnich latach epidemia ADHD wynikająca z zaburzenia dojrzewania połączeń nerwowych. Istnieje także powiązanie między zanieczyszczeniem powietrza a ilością dzieci chorych na autyzm. Pyły zaczynają modyfikować populację. Musimy ograniczyć zanieczyszczenia, bo nie tylko długość ale też jakość życia nam się zmniejsza – podkreślił prezes Jagodziński.

Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza ds. gospodarczych mówił o Tarnowskich Górach jako odpowiednim miejscu do zamieszkania i inwestowania, a także o inicjatywach ekologicznych gminy.  

– Zachęcać do zamieszkania w Tarnowskich Górach już nie trzeba – w mieście wydawanych jest około 400 pozwoleń na budowę rocznie – to przedsięwzięcia deweloperskie i indywidualne. Pomagają w tym uchwalone przez gminę miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego – objęliśmy nimi prawie 100 procent miasta, chronią nam tereny leśne, rolne i dziedzictwo UNESCO – mówił Piotr Skrabaczewski. – 99 procent mieszkańców ma już dostęp do kanalizacji – teraz walczymy o czyste powietrze. Veolia Ciepło zlikwidowała dziesiątki lokalnych kotłowni, nieustannie rozwija sieć CO, jako gmina realizujemy program PONE – wymieniliśmy już około 900 źródeł ciepła, na rozpatrzenie czeka nasz wniosek o dofinansowanie do fotowoltaiki, pomp ciepła, kotłów na pelet. Będziemy budować centrum przesiadkowe wraz z siecią dróg rowerowych – mamy 3 lata na realizację, jako jedni z pierwszych mieliśmy też ekologiczne autobusy, czekamy na rower miejski. W tym temacie bardzo dużo się dzieje. Sięgamy po środki gdzie tylko możemy – wymieniał zastępca burmistrza.

Janusz Steinhoff – były premier – przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej mówił z kolei o polityce klimatycznej. 

– Jestem pod wrażeniem osiągnięć Tarnowskich Gór, obserwuję rozwój miasta – podkreślił. – Wyzwaniem dla Polski jest redukcja CO 2. Ponad 80 procent w naszym miksie energetycznym zajmuje węgiel. Emitujemy dwukrotnie więcej dwutlenku węgla niż wynosi średnia europejska. Musimy odchodzić od paliw stałych na rzecz paliw gazowych i odnawialnych źródeł energii. Uporanie się z niską emisją w Polsce to przede wszystkim zmiana systemu ogrzewania. Mamy 5,5 mln domów, z czego 2/3 to budynki nieocieplone, a 80% domów wymaga wymiany kotłów na bardziej efektywne. To dane Banku Światowego. Konieczne jest więc racjonalne odchodzenie od węgla w energetyce, rozbudowa ciepła systemowego, sieci gazowniczej i substytucja energetyką konsumencką, czyli OZE. 

– Polska jest purpurową wyspą na mapie Europy, będziemy działać tak długo jak długo problem fatalnej jakości powietrza będzie nierozwiązany. Musimy dużo zrobić, skala wyzwań jest gigantyczna – komentował Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego – 80 procent budynków opalanych węglem i niskiej jakości paliwem. Musimy te budynki zmodernizować. Pewne regulacje zostały już przyjęte – od dwóch lat eliminujemy z rynku urządzenia niespełniające standardów emisyjnych. Nie udał się niestety program Czyste Powietrze – należy go uprościć, co na szczęście zaczyna się dziać. Tylko współpraca między rządem i samorządem ponad podziałami politycznymi może rozwiązać ten problem. W 11 województwach obowiązują uchwały antysmogowe – ludzie jednak nie wiedzą, że muszą wymienić kopciuchy – samorząd musi poinformować o tym, a rząd zapewnić mechanizmy wsparcia – podkreślił. 

O ekologicznych przedsięwzięciach mówili również prezesi PWIK i Veolii Ciepło.

– Jakość wody pitnej dostarczanej przez naszą firmę jest bardzo wysoka. Zachęcamy do rezygnacji z plastikowych butelek i picia wody z kranu – Marta Bis, prezes PWIK, podkreślając, że misją przedsiębiorstwa jest odnawianie zasobów świata i budowa ekospołeczeństw. – Pracujemy nad zamianą węgla na paliwa alternatywne – fotowoltaikę i pompy ciepła – w planie mamy korzystanie z tych źródeł w ponad 50 procentach, co daje możliwość pozyskiwania dotacji na rozwój sieci – podkreślił z kolei Zenon Hyra, prezes Veoli Ciepło, firmy dostarczającej ciepło systemowe do mieszkań w Tarnowskich Górach.  

Konferencję zakończyła debata poświęcona ekologii. Omówiono również dotacje udzielane przez WFOŚiGW. 

O miejskich inicjatywach ekologicznych pisaliśmy również tutaj: https://tarnowskiegory.pl/2019/11/co-z-tym-smogiem/

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.