Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Joseph von Eichendorff czyli romantyzm po śląsku

Drukuj stronę
Drukuj

Miejska Biblioteka Publiczna im. B. Lubosza zaprasza w środę 20 listopada na spotkanie z prof. Joanną Rostropowicz. Start wykładu i dyskusji o najabardziej znanym romantycznym poecie śląskim o godz. 18.00.

Profesor Joanna Rostropowicz, filolog klasyczna, nauczycielka akademicka, związana z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu, a poźniej Uniwersytetem Opolskim, jest absolwentką Instytutu Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, od 1999 roku profesor zwyczajny. Wykładała filologię klasyczną w Opolu kierowała Katedrą Cywilizacji Śródziemnomorskiej, działającą w ramach Instytutu Historii UO.
Jest jednym z założycieli Związku Górnośląskiego, laureatką Nagrody im. Wojciecha Korfantego oraz Nagrody im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląskiego Tacyta”, ponadto wiceprezesem i szefowa Rady Naukowej Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach. Od początków kariery naukowej zajmuje się antykiem, ale i Śląskiem. Jej praca habilitacyjna nosiłą tytuł „Ślązaczka. Pomiędzy rustica grossa i Pallas Silesiae – portret kobiety w literaturze łacińskiego Śląska”, w jej dorobkuznajdują się także opracowania dotyczące tradycji kultury antycznej na Śląsku.

W ramach prac w Centrum im. Eichendorffa od 1999 roku redaguje m.in. „Zeszyty Eichendorffa” i inne publikacje obejmujące zarówno wiedzę o śląskim poecie, jak i szeroko rozumianej śląskiej historii, tradycji i kulturze.
Wśród nich jest także pięć dwujęzycznych tomów „Leksykonu Ślązaków od czasów najdawniejszych do współczesnych’, w których opisywane są sylwetki Ślązaków godnych poznania, a często zapomnianych lub nieobecnych w powszechnej świadomości (każdy tom zawiera ich około setki). I to również im, oraz oczywiście Eichendorffowi, poświęcone będzie tarnogórskie spotkanie. Na miejscu będzie też można kupić wymienione wydawnictwa.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.