Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

#CZUJNYSENIOR – chronimy seniorów przed oszustami

Drukuj stronę
Drukuj

Ruszyła kampania informacyjna #CzujnySenior, która poświęcona jest bezpieczeństwu osób starszych. Ma przestrzec seniorów przed różnego typu oszustwami. Kampania została zainicjowana przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach przy współpracy z innymi instytucjami.

Plakat akcji Czujny Senior. Kobieta siedzi przy biurku. Rozmawia z pracownikiem banku.

Podczas prowadzonej kampanii nagrano dwa spoty, w których pokazano seniorom metody działania oszustów. Wszystkie osoby, które wystąpiły w filmach, nie są zawodowymi aktorami. To seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy włączyli się w promowanie kampanii, a także pracownik banku, pracownik wodociągów oraz oficer prasowy tarnogórskiej komendy. 

Dzięki uprzejmości PWiK, na cele kampanii została również stworzona ulotka informacyjna, która będzie wysyłana do osób starszych wraz z rachunkiem za wodę. Ulotki będą również rozdawane przez dzielnicowych powiatu tarnogórskiego podczas różnego rodzaju spotkań edukacyjnych z seniorami. Dzięki temu mamy nadzieję, że żaden z seniorów nie padnie już ofiarą oszustów i nie straci oszczędności całego życia.

Warto pamiętać, że:

  • policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji,
  • policja nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu,
  • jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje na policję, konsultujmy z rodziną,
  • pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, koszu na śmieci, nie wyrzucać ich przez okno, nie pozostawiać we wskazanym przez oszusta miejscu,
  • nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu, czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy.
  • rozmawiajmy między sobą o takich rzeczach, czy to z rodziną czy ze znajomymi, ostrzegajmy się nawzajem.

Jakie metody stosują jeszcze oszuści:

Często informują o tym, że oszczędności w banku lub kosztowności zgromadzone w domu są zagrożone. Gotówkę i wartościowe rzeczy każą spakować i pozostawić w umówionym miejscu lub wyrzucić przez okno. Wszystkie polecenia mają doprowadzić do złapania rzekomych przestępców. Namawiają też do podpisywania umów z dostawcami energii, domokrążcami oferującymi obniżenie rachunków za telefon, bądź kupowaniu cudownie uzdrawiających urządzeń kosztujących majątek.

W rzeczywistości jest to jedynie wielka mistyfikacja, mająca na celu pozbawienie seniorów oszczędności ich życia. Jak się zatem zachować, gdy pewnego dnia do nas zadzwoni telefon, a głos w słuchawce będzie nalegał, aby pozbyć się z domu wszystkich pieniędzy? Przede wszystkim należy odłożyć słuchawkę, nie kontynuować rozmowy z oszustem, skontaktować się z Policją lub rodziną.

#Czujny senior - 1

#Czujny senior - 2

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.