Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Co z tym smogiem?

Drukuj stronę
Drukuj

W tym sezonie grzewczym częściej niż do tej pory usłyszymy o przekroczonych normach jakości powietrza, mimo że jego stan będzie prawdopodobnie zbliżony do zeszłorocznego. Powodem jest dokonana przez rząd zmiana norm smogowych. Smog to poważny problem, jednak miejskich inicjatyw, które pomagają poprawić stan powietrza jest mnóstwo. – Jakości powietrza nie sposób zmienić z dnia na dzień. Konieczne są systematyczne, wielotorowe działania. Troszczymy się o budynki komunalne – mamy stary zasób mieszkaniowy i systematycznie podłączamy nasze kamienice do ciepła systemowego. Konieczna jest pomoc mieszkańcom w wymianie pieców – co również czynimy. Teraz pracować będziemy nad zmianą nawyków transportowych – ułatwi to budowa centrum przesiadkowego i sieci tras rowerowych. Ostatni warunek to edukacja – w ramach akcji „Hajcujymy nie trujymy” prowadzimy lekcje w szkołach i przedszkolach – mówi Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza ds. gospodarczych.

Smog unosi się nad dachami budynków.

W tym sezonie grzewczym alarmy smogowe będą ogłaszane, gdy pył zawieszony PM10 osiągnie poziom 150 mikrogramów na metr sześcienny (wartość średniodobowa), a nie 300, jak jest obecnie. Z kolei o smogu będziemy informowani, gdy PM10 osiągnie stężenie 100 mikrogramów na 1 m sześcienny; obecnie obowiązuje poziom 200 mikrogramów.

Gmina Tarnowskie Góry działania z zakresu ochrony powietrza realizuje zarówno ze środków budżetu gminy jak i wszystkich możliwych środków pomocowych – UE, WFOŚ, NFOŚ.

 • Od 2006 roku realizujemy PONE (Program Ograniczenia Niskiej Emisji) polegający na udzielaniu dotacji na wymianę kotłów i ocieplenia budynków. Od początku działania programu wymieniliśmy już około 900 źródeł ciepła. Cały czas przekazujemy dotacje na ten cel (w tym roku realizujemy 152 inwestycje). Chcemy kontynuować te działania jak długo będzie potrzeba.
 • Niemal wszystkie źródła ciepła w publicznych budynkach są już ekologiczne – jest to ciepło systemowe lub kotły na biomasę. Budynki publiczne: urzędu, MOPS, TCK są podłączone do ciepła systemowego.
 • 12 szkół gminnych przeszło w ubiegłym i tym roku termomodernizację ze środków UE. Aktualnie staramy się o kolejne dotacje.
 • Systematycznie termomodernizujemy budynki komunalne i podłączamy do CO.
 • Aktualnie trwa inwestycja polegająca na termomodernizacji 12 budynków komunalnych w Sowicach (ze środków UE) wraz wykonaniem instalacji wewętrznej CO i podłączeniem ich do sieci. Inwestycja warta jest 9,6 mln zł – 7,7 mln zł pozyskaliśmy z Unii Europejskiej.
 • Złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie termomodernizacji kolejnych 6 budynków – tym razem w centrum miasta – przy ulicach: Bytomskiej, Cebuli, Mickiewicza, Wyspiańskiego.
 • Przystępujemy do dużego projektu – budowa centrum przesiadkowego wraz z systemem dróg – jego celem jest ograniczenie niskiej emisji poprzez zmianę nawyków mieszkańców i położenie nacisku na transport zborowy i rowerowy. Koszt zadania to 57,2 mln zł – dotacja UE w wysokości 48,7 mln zł.
 • W latach 2004 – 2006 wymieniliśmy w mieście oświetlenie z rtęciowego na sodowe jako jedno z pierwszych śląskich miast. Teraz wspólnie z Tauronem prowadzimy sukcesywną wymianę oświetlenia na ledowe – oszczędniejsze energetycznie. Wymianę zapoczątkowano w 2018 roku wymieniając oświetlenie na 30 ulicach i placach w centrum miasta – m.in. na Rynku, Zamkowej, Dolnej, Gliwickiej.
 • Gmina zakupiła 11 czujników stanu powietrza – taki czujnik znajduje się w każdej dzielnicy – wyniki sprawdzać można za pomocą aplikacji Airly lub na stronie miasta: www.tarnowskiegory.pl
 • Przygotowujemy się do udziału w programie STOP SMOG (realizowanym przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii) – zakłada on pomoc osobom prywatnym wykazującym się ubóstwem energetycznym. Dzięki programowi z dotacji na wymianę lub likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, termomodernizację lub podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej skorzysta conajmniej 150 tarnogórzan – właścicieli domów jednorodzinnych. Termin złożenia wniosków wyznaczono w czerwcu przyszłego roku. Program ruszyć powinien w 2021 roku.
 • OZE – zawarliśmy porozumienie z 10 gminami i dokonaliśmy naboru wniosków na dotacje do montażu kotłów na pelet, ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła. Złożyliśmy w Urzędzie Marszałkowskim wniosek wart aż 70 mln zł. Na 102 zgłoszone wnioski znaleźliśmy się na ósmym miejscu ex aequo z sześcioma innymi gminami. W maju tego roku dofinansowanie otrzymał jednak tylko jeden projekt przygotowany przez partnerstwo gmin reprezentowanych przez miasto Zawiercie. Dzięki naszemu odwołaniu od wyników konkursu znajdujemy się na pierwszym miejscu listy rezerwowej. W Urzędzie Marszałkowskim procedowane jest z kolei zwiększenie puli na zadania w ramach powyższego konkursu. Jeśli to się uda – jesteśmy pierwsi do pozyskania środków. Wówczas dzięki dofinansowaniu zamontowanych zostanie 1034 instalacji (623 to fotowoltaika).
 • Firma Veolia Południe w ostatnich latach zainwestowała 80 mln zł w likwidację kilkudziesięciu kotłowni, setek mniejszych oraz budowę dużej sieci CO (w kierunku Bobrownik i Sowic). Firma czyni również starania związane ze zmniejszeniem udziału węgla w procesie produkcji ciepła systemowego – planuje budowę kotła na biomasę.
 • W dzielnicy Strzybnica działa osobna sieć ciepła systemowego Idea98.
 • Nowoczesne autobusy – byliśmy pionierami w zakresie ekologicznego transportu (43 nowoczesne autobusy i cztery autobusy hybrydowe – wszystkie pojazdy spełniające normę Euro5 dotyczącą czystości spalin).
 • Trwają prace nad stworzeniem elektronicznej mapy zagrożeń smogowych, gdzie mieszkańcy będą mogli oznaczać miejsca z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Miejsca te następnie będą dodatkowo kontrolowane.
 • Planujemy zakup specjalnego urządzenia na wysięgniku opatentowanego przez Główny Instytut Górnictwa, którym Straż Miejska będzie w stanie zbadać, czy z kominów są emitowane niebezpieczne substancje.
page3image1650656
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.