Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

ANNUM Festival – już wkrótce finał!

Drukuj stronę
Drukuj

W niedzielę 1 grudnia ostatni tegoroczny koncert w ramach Festiwalu ANNUM – tym razem w Raptach Śląskich – z udziałem orkiestry i dwóch chórów! Początek “Magnificat” o godz. 18.00 w kościele pw. św. Mikołaja. W programie utwory J. S. Bacha.

Plakat wydarzenia ANNUM Festiwal

MAGNIFICAT

Zwiastowanie

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, czyli objawienie Marii Archanioła Gabriela i jego zapowiedź narodzin Jezusa Chrystusa, to przekazanie radosnej nowiny, które jest jednocześnie wielkim świętem życia!

W dawnych czasach…

Informacje najwyższej wagi przynoszone były przez specjalnego posłańca. A Magnificat to radosna pieśń dziękczynna, którą krótko po Zwiastowaniu (jak podaje w Ewangelii św. Łukasz) wyśpiewała, bądź wypowiedziała Maryja Panna.

Muzykę do hymnu Marii Panny Bacha wykonano po raz pierwszy w Lipsku, w święta Bożego Narodzenia w 1723 roku. Złożone z dwunastu części dzieło jest idealnym przykładem muzycznej retoryki typowej dla jego kantat. Bach zrezygnował w ariach z typowej dla baroku formy da capo, co korzystnie wpłynęło na dramaturgię dzieła. Odstąpił również od poprzedzania arii recytatywami, co podyktowane było bardzo prozaicznymi powodami – w trosce o zdrowie muzyków i wiernych w okresie zimowym, Bach zobowiązany był przez lipskie władze by komponować krótsze utwory (po prostu).

Magnificatem współgrają idealnie ujęte w programie fragmenty kościelnych kantat z dwóch różnych okresów twórczości kompozytora.  Z okresu weimarskiego kantata Christen, ätzet diesen Tag BWV 63, po raz pierwszy wykonana na Boże Narodzenie, prawdopodobnie w 1713 roku, w kościele Mariackim w Halle, czyli w miejscowości, w której urodził się Georg Friedrich Händel. Oraz kantata Unser Mund sei voll Lachens BWV 110 wykonana w Lipsku w Boże Narodzenie 1725 roku.

A dziś…

Rola posłańca nieco się zmieniła. Dobrą nowinę dla starających się o potomstwo może przekazać podczas wizyty lekarz, badanie USG czy też odebrany telefon, wiadomość na Messengerze lub zwykły (niezwykły) SMS…

TARNOWSKIE GÓRY
1 grudnia 2019
18:00
Kościół św. Mikołaja
(ul. Wincentego Witosa 120). Repty Śląskie

PROGRAM:
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
BWV 110 Unser Mund sei voll Lachens*
BWV 63   Christen, ätzet diesen Tag*
BWV 243  Magnificat

WYKONAWCY:
Joanna Radziszewska-Sojka – sopran
Alicja Ciesielczuk – sopran
Joanna Święszek – alt
Szczepan Kosior – tenor
Dawid Biwo – bas
OCTAVA ensemble +
Chór FRESCO
Jolanta Sznajder – przygotowanie chóru FRESCO
Collegium Copernicus – orkiestra historyczna
Karolina Habało – współpraca muzyczna
Zygmunt Magiera – dyrygent

* wybór

WSTĘP WOLNY!

Plakat wydarzenia ANNUM Festiwal

Tradycyjnie już koncert poprzedzą warszraty muzyczne dla dzieci pt. ANNUM Kids

TARNOWSKIE GÓRY
01 grudnia 2019, godz. 13:00
Tarnogórskie Centrum Kultury [ul. Sobieskiego 7, foyer]

Muzyczne warsztaty rodzinne

Wiek: 4-99 lat

Na Planetę Muzyki
dźwięki muzyki we Wszechświecie

Czas trwania 45 minut

WSTĘP: 1 PLN (Chorzów)

Obowiązują wcześniejsze zapisy do dnia 27 listopada 2019

Zapisy na stronie: www.annumfestival.pl

Plakat wydarzenia ANNUM Festiwal.
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.