Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Najlepsze opowiadanie tarnogórskie 2019 to “Zawał” Piotra Gansińca

Drukuj stronę
Drukuj

Opowiadanie mówiące o perypetiach górniczych elektryków – jednego Ślązaka, a drugiego “Gorola” – z tytułem UNESCO w tle okazało się bezapelacyjnie najlepszym opowiadaniem siódmej edycji konkursu.

– Na spotkaniu jury wszyscy byli zgodni – to opowiadanie typowaliśmy chyba wszyscy – powiedział podczas dzisiejszego rozdania nagród w konkursie Damian Stadler, zastępca naczelnika miejskiego Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji oraz jeden z jurorów. – Nie oznacza to, że pozostałe opowiadania były słabe, po prostu to było zdecydowanie najlepsze – dodał.

Do oceny w tegorocznym konkursie wypłynęło 11 prac. -To niesamowite, ale dzięki nim cały czas czegoś nowego o naszym mieście się dowiadujemy – komentowała Janina Pęcherz, kolejna z jurorów. W zestawie konkursowych prac znalazły się opowiadania okołogórnicze, ale i obyczajowe, dziejące się na powierzchni, ale i pod ziemią, wesołe, ale i nieco mroczne.

– To w zasadzie moja pierwsza poważna próba pisarska – wcześniej redagowałem  i pisałem różne oficjalne dokumenty, pisałem artykuły  instruktażowe o fotografowaniu, o konkursie powiedziała mi znajoma i to ona przekonała mnie do napisania i wysłania pracy na konkurs – przyznał dziś pan Piotr, który pochodzi  Tworoga, w Tarnowskich Górach chodził natomiast do szkoły średniej. – W Tarnowskich Górach jest coś, czego nie mają inne miasta. Trudno to nazwać, ale jest to jakiś duch miejsca, który niesamowicie przyciąga – przyznał zwycięzca konkursu zaznaczając, że tematów do napisania opowieści ma znacznie więcej, więc te niewykorzystane z pewnością staną się kanwą do kolejnych prób pisarskich.
– Poza poziomem prac cieszy nas fakt, że w gronie uczestników wciąż pojawią się nowe nazwiska – powiedziała po ogłoszeniu wyników konkursu Agnieszka Rudawska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. B. Lubosza w Tarnowskich Górach, która wspólnie z Urzędem Miejskim organizuje konkurs.

Drugie miejsce za zajęła  Monika Orłowska za opowiadanie „Wybuch”, trzecią nagrodę zdobyła Sandra Parkasiewicz za opowiadanie „Utracony skarb”. Ponadto Komisja przyznała 1 wyróżnienie dla Lidii Czarneckiej-Moździerz za opowiadanie „Nazywam się Gwarek, tarnogórski Gwarek”.

Zwycięską prace znajdziecie w załączniku poniżej. Kolejne nagrodzone prace opublikujemy wspólnie z Biblioteką wkrótce. Zwycięską pracę będzie można przeczytać także na najbliższym numerze pisma ‘Montes Tarnovicensis”.

Galeria

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.