Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Tarmilo – żegnamy!

Drukuj stronę
Drukuj

Stanowiły niegdyś wizytówkę miasta. Kilkupiętrowy gmach Zakładów Odzieżowych Tarmilo Sp. z o.o. wzniesiono w latach 1966-1967 przy ulicy Opolskiej. Nazwa stanowiła połączenie słów Tarnowskie Góry i milusińscy, bowiem przez lata szyto tu odzież dziecięcą. Od lat 60 do 90. ubiegłego wieku obiekt tętnił życiem. Później zaczął odchodzić w zapomnienie, a prywatny inwestor, który kupił zakłady, nigdy nie zrealizował swojego planu stworzenia tu centrum handlowego. Pod koniec 2016 roku budynek od syndyka kupiła gmina. Po przeprowadzonej ekspertyzie okazało się, że obiekt nie nadaje się do ponownego zagospodarowania. Dziś punktualnie o godz. 12.00 strzałem z hałubicy Goździk należącej do Fundacji Śląskich Pasjonatów Techniki Militarnej „Garnizon Górnośląski” symbolicznie zaczęła się rozbiórka głównego gmachu zakładów. Warte 2 170 000 zł prace rozbiórkowe potrwają według planu do końca listopada.

– Wielu tarnogórzan tutaj pracowało, wielu ma tego obiektu sentymentalne podejście – tu poznawali swoje żony, mężów, dlatego postanowiliśmy zrobić symboliczne pożegnanie Tarmilo – mówił podczas uroczystości Mariusz Jarzombek z Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta.

Po zakończeniu rozbiórki obiektu teren zostanie tymczasowo zagospodarowany na parking. Będzie można na niego wjechać od ulic Sobieskiego i Opolskiej. Oprócz stworzenia 59 wybrukowanych miejsc parkingowych oraz 6 dodatkowych przy ulicy Wąskiej, która kiedyś łączyła Opolską i Sobieskiego a teraz zostanie odtworzona, teren będzie oświetlony i wyposażony w donice z kwiatami i ławki. 

Prace rozbiórkowe prowadzi znana z telewizyjnego  programu „Wyburzacze” – firma Stalbet i wkrótce powstanie tu kolejny odcinek programu emitowanego w TVN Turbo. Tarmilo ma pojawić się także w kolejnym sezonie hitowego programu Discovery Chanel – „Złomowisko PL”. 

– Staramy się robić wszystko bezpiecznie, mamy do tego profesjonalny sprzęt. Jedyne zagrożenie to czynna rozdzielnia, która po odcięciu zapatruje w prąd miasto. Obok jest także zabytkowa kamienica z 1600 roku, wstawiliśmy repery i na bieżąco monitorujemy i śledzimy, czy nic niepokojącego się z nią nie dzieje. Burzyć będziemy od środka, metoda ta umożliwia bowiem bezpieczne i delikatnie zdejmowanie materiału z góry. Chcemy się wyrobić przed terminem – mówi Marek Rydarowicz, dyrektor grupy Stalbet.

Docelowo gmina, wspólnie z partnerem prywatnym, zamierza stworzyć w jego miejscu centrum kulturalno – rozrywkowe. Mają znaleźć się w nim m.in. muzeum, sala widowiskowa na 700 miejsc, księgarnia, hotel, spa, restauracja z zielenią na dachu oraz parking podziemny. Jednym z punktów inwestycji ma być maszyna parowa stanowiąca kopię (1:1) jednej z maszyn pracujących w Tarnowskich Górach pod koniec XVIII wieku. Maszyna, która posadowiona zostanie na patio budynku, będzie pracować i wytwarzać parę! W przeciwieństwie do autentycznego urządzenia, działającego na węgiel, zasilana będzie ekologicznie. Będzie to drugie takie urządzenie działające współcześnie w Europie. Pierwsze znajduje się w Kornwalii. Wspomniany kompleks to wielomilionowa inwestycja, dla której realizacji miasto będzie w przyszłych latach szukało partnerów prywatnych.

Relacja live:

Rozpoczęcie rozbiórki głównego budynku Tarmilo 👷‍♂️🚛🚜

Opublikowany przez Tarnowskie Góry Urząd Miasta Poniedziałek, 30 września 2019

Jutro zacznie obowiązywać tymczasowa organizacja ruchu w obrębie ulic Opolskiej, Wajdy i Ratuszowej. Pierwsza z ulic na odcinku szerokości Tarmilo zostanie zamknięta, ulice Wajdy i Ratuszowa z uwagi na to, że nie będzie nich wyjazdu, staną się dwukierunkowe (obecnie można nimi jeździć tylko w jednym kierunku).

Na Opolskiej po jednej stronie – o ile prace na to pozwolą – będzie przejście dla pieszych, jeśli rozmiar i rodzaj prac będą tego wymagały, ze względów bezpieczeństwa może nie być przejścia (wtedy dojściem dla mieszkańców okolicznych domów kierować będą budowlańcy).

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.