Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Siła pary powraca do Miasta Gwarków

Drukuj stronę
Drukuj

W sobotę 24 września w Zabytkowej Kopalni Srebra odbędzie się II edycja Święta Pary.

Zdecydowanie największą atrakcją festiwalu będą pokazy maszyn parowych. Wśród kilkudziesięciu eksponatów znajdą się m.in. potężne walce, traktor, blisko stuletnia ciężarówka, lokomobile zasilające tartak, piła, młyn. mini walec i kursująca po torach mała lokomotywa parowa. Większość z nich przyjedzie do nas z Muzeum starých strojů a technologii (Muzeum starych maszyn i technologii) w czeskim Žamberku.
W programie także warsztaty kreatywne z wykorzystaniem pary, koncerty oraz food trucki z dobrym jedzeniem. Uruchomiony zostanie także model 32-calowej maszyny parowej typu Newcomena. Rozpoczynamy o godz. 11:00, a kończymy o 20:00. Dodatkowo pomiędzy Bytomiem a Tarnowskimi Górami będzie kursować pociąg Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych z lokomotywą parową na przedzie.

PROGRAM:
9:00 – 17:00 zwiedzanie podziemi z przewodnikiem
Bilety najlepiej zakupić przez internet na stronie
 Kontakt z Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego: tel. 32 285 49 96.
11:00 – 20:00 Pokazy kilkudziesięciu maszyn parowych, strefa chillout, gastronomia
Sprzęt zostanie zaprezentowany w dwóch strefach – większe eksponaty na parkingu Zabytkowej Kopalni Srebra, a mniejsze na terenie Skansenu Maszyn Parowych.
Maszyny drogowe oraz stacjonarne będzie można dotknąć, uruchomić, a nawet się nimi przejechać.
12:00 Oficjalnie rozpoczęcie imprezy
KONCERTY:
14.00 – 15.00 – Gentlemen’s Harmonica Trio
Trzech facetów, których połączyła pasja grania na harmonijkach ustnych. Grają na różnych harmonijkach, wydobywają z nich przeróżne dźwięki, ale na szczęście, wszystkie łączą się w harmonijną całość, która umila życie słuchaczom.
W programie: największe przeboje muzyki klasycznej i rozrywkowej oraz ludowej (śląskie).
15.30 – 16.30 – Wirtuozowski duet – akordeon i skrzypce.
Duet w składzie:
Gabriela Kubarska – skrzypce
Michał Kubarski – akordeon
Gabriela i Michał Kubarscy to młodzi artyści, którzy poznali się w trakcie studiów w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zestawienie skrzypiec i akordeonu po krótkim czasie okazało się świetnym połączeniem instrumentalnym pozwalającym stworzyć wyjątkowe kreacje muzyczne.
W programie: podróż dookoła świata przy dźwiękach skrzypiec i akordeonu. Muzyka z różnych stron świata, przez argentyńskie tango, muzykę francuską aż po Bałkany.
17.00 – 18.00 – Todo Art Trio – flet, klarnet, fagot
Zespół utworzyli w 1994 roku studenci Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Od momentu powstania instrumentaliści wzbogacają swój repertuar zarówno o oryginalne dzieła mistrzów, jak i też o nowe aranżacje muzyki klasycznej i rozrywkowej autorstwa Dawida Smykowskiego.
W programie: polska muzyka filmowa z okresu międzywojennego, przeboje musicalowe, wiązanka melodii z polskich seriali, polki Straussa
18.30 – 20.00 – Tarnogórski Big Band
To pierwszy big-band w historii Tarnowskich Gór, który powstał pod koniec 2008 roku i działa pod patronatem Tarnogórskiego Centrum Kultury. Pomysłodawcą i założycielem zespołu jest Grzegorz Waloszczyk. Tarnogórski Big Band posiada bardzo zróżnicowany repertuar, nad którym cały czas pracuje. Wykonuje oprócz standardów muzyki jazzowej i swingowej także utwory muzyki rozrywkowej lat 80’ i 90’.
W premierowym programie największe przeboje muzyki rozrywkowej
Święto Pary, to wydarzenie, które promuje technikę parową i kulturę przemysłową na różne sposoby oraz różnymi środkami wyrazu. Festiwal powraca po trzech latach. Pierwsza edycja odbyła się w 2019 r. (w kolejnych latach organizację uniemożliwiła pandemia).

Dlaczego akurat taki festiwal?

To właśnie w mieście gwarków po raz pierwszy zabiło industrialne serce regionu. Dzięki pierwszej na Górnym Śląsku maszynie parowej, wykorzystanej do odwadniania wyrobisk niefunkcjonującej już kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk oraz kolejnym maszynom zastosowanym również do budowy potężnych systemów odwadniających, Tarnawskie Góry zapracowały na stałe miejsce w dziejach rewolucji przemysłowej. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (zarządca Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, dzięki któremu województwo śląskie może od 2017 r. chwalić się pierwszym obiektem zabytkowym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), organizuje II edycję „Święta Pary” , czyli pierwszy w województwie śląskim festiwal łączący technikę parową z działalnością kulturotwórczą i edukacyjną.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.