Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Potrójny powrót księcia

Drukuj stronę
Drukuj

– Starałem się o zakup tego obrazu, jednak wedle polskiego prawa muzea mogą skorzystać z prawa do pierwokupu. Zapytałem więc w duchu pradziadka, gdzie wolałby być – odpowiedział – na Górnym Śląsku – mówił wczoraj – 4 września książę Guidotto Henckel von Donnersmarck podczas odsłonięcia portretu swojego pradziadka w Muzeum w Tarnowskich Górach. Książę i jego kuzyn Georg Dietrich von Schoenaich-Carolath goszczą od wtorku 3 września w naszym mieście.

Na wystawie „Powrót księcia. Franz von Lenbach, Portret Guido Henckel von Donnersmarcka” zaprezentowano obraz zakupiony przez Muzeum w marcu tego roku. To niezwykle cenna pamiątka po jednym z najważniejszych górnośląskich magnatów przemysłowych – przodku księcia Guidotto, a jednocześnie przykład dobrej klasy XIX-wiecznego malarstwa niemieckiego.

– Franz von Lenbach był artystą, który uwiecznił wiele wybitnych postaci – 80 portretów wykonał samemu Bismarckowi, portretował wiele głów koronowanych i osobistości świata nauki. Uwieczniał również przedstawicieli rodu Donnersmarcków – mówiła podczas wernisażu Beata Kiszel, dyrektor tarnogórskiego Muzeum.

Jako rekompensatę związaną z faktem, że książę nie mógł kupić portretu swojego przodka, otrzymał od burmistrza Arkadiusza Czecha i dyrektor Beaty Kiszel jego reprodukcję.

– Po wielu latach książę Guido Henckel von Donnersmarck powrócił na ziemię tarnogórską, ale powrót ten jest szczególny – bo powrócił – można powiedzieć w trójnasób – oprócz księcia na obrazie – mamy w oryginale księcia Guidotto i księcia Georga Dietricha. To wielka uroczystość dla naszego miasta. Z dumą będziemy spoglądać na przodka rodu Donnersmarców, który dla naszej ziemi uczynił bardzo wiele, zdecydował o jej obecnym kształcie, zaważył na historii naszego miasta – mówił burmistrz Arkadiusz Czech.

Uwieczniony na obrazie Guido, hrabia Henckel, a od 1901 roku książę von Donnersmarck to jedna z najsłynniejszych postaci w historii regionu. Jego ród przez ponad 300 lat był związany z Tarnowskimi Górami i okolicą. Obraz zakupiony przez Muzeum prawdopodobnie stanowił wyposażenie jednego z miejscowych pałaców, wzniesionego przez Guido Henckel von Donnersmarcka pod koniec XIX wieku w Reptach.

Guido był twórcą wielkiego imperium przemysłowego, na który składały się liczne kopalnie huty, celulozownia i papiernia w Kaletach. Posiadał także wiele inwestycji poza Górnym Śląskiem i Niemcami. Do Donnersmarcka należały liczne majątki ziemskie. Miał swoje rezydencje w Berlinie i Paryżu. Jednak główną siedzibą jego rodu był Świerklaniec, w którym odziedziczył stary, wzniesiony jeszcze przez Piastów zamek, rozbudowany w połowie XIX w. W latach 70. XIX w. w jego pobliżu wzniósł pałac w stylu Ludwika XIII, wzorowany na rezydencji królów francuskich i nazywany „Małym Wersalem”. Wybudował także pałac w stylu neorenesansowym w Reptach, przeznaczony dla swojego drugiego syna Krafta.

– Wyjechałem ze Świerklańca mając zaledwie 4 lata. Niewiele z tego czasu pamiętam, historie z wczesnego okresu dzieciństwa poznałem, gdy w 1990 roku po raz pierwszy przyjechałem na Śląsk i spotkałem się z moją nianią Klarą Gałbas – wspominał wczoraj w Muzeum książę Donnersmarck. Mimo, że nie mam bezpośrednich wspomnień ze Świerklańca czuję powiązanie z tym miejscem, z tą ziemią. Moja rodzina zawsze mocno czuła się związana z Górnym Śląskiem. Kiedy ktoś pyta mnie skąd pochodzę – mówię, że dorastałem w Bawarii, ale ja i rodzina pochodzimy z Górnego Śląska – dodał.

W 2007 roku książę Guidotto Henckel von Donnersmarck został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta, jako głowa rodu, który wniósł ogromne zasługi dla rozwoju Tarnowskich Gór i ziemi tarnogórskiej na przestrzeni kilku wieków.

– Właśnie podczas tego wydarzenia uświadomiłem sobie, że jest mnóstwo osób, które doceniają zasługi mojego rodu dla rozwoju Górnego Śląska – mówił książę.

Otwarcie wystawy połączono z recitalem klawesynowym Hanny Balcerzak „Muzyka w Małym Wersalu” i słowem wprowadzającym dr. Arkadiusza Kuzio-Podruckiego.

Obraz oglądać można do końca tego roku, z wystawą związanych jest szereg wydarzeń towarzyszących.

21.09.2019 (sobota), 11:00, wstęp wolny, start: Rynek, przed Muzeum
Spacer: „Pół lwa i trzy róże, czyli o Donnersmarckach” w ramach cyklu „Tarnogórskie spacery”, prowadzenie: Marek Panuś; współorganizator: Urząd Miejski w Tarnowskich Górach
22.09.2019 (niedziela), 17:00, wstęp wolny
Wykład: dr hab. Irma Kozina – Portret Guido Henckel von Donnersmarcka w aspekcie twórczości malarskiej Franza von Lenbacha
6.10.2019 (niedziela), 17:00, wstęp wolny
Wykład: dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki – Guido Henckel von Donnersmarck. Kariera i fortuna
11.10.2019 (piątek), 18:00, bilety: 10 zł
Wykład: dr Jacek Kurek – Jak daleko stąd do Luwru… Kilka uwag o świerklanieckim pałacu z belle epoque w tle
13.10.2019 (niedziela), 17:00, wstęp wolny
Wykład: Marek Wojcik – Architektura pałacu w Reptach
20.10.2019 (niedziela), 17:00, wstęp wolny
Wykład: dr Łukasz Zimnoch – Aristoi dziś – czy potrzebujemy arystokracji?
3.11.2019 (niedziela), 17:00, wstęp wolny
Wykład: dr Krzysztof Gwóźdź – Henckel von Donnersmarckowie jako protektorzy bractw strzeleckich
16.11.2019 (sobota), 11:00, udział bezpłatny, rezerwacja miejsc
Turniej Przemysłowego Magnata; współorganizator: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
17.11.2019 (niedziela), 17:00, wstęp wolny
Wykład: Arkadiusz Hajda – Portrety władców i elit w historii sztuki
23.11.2019 (sobota), 16:00, wstęp wolny
VIII Konwentykiel Szlaku Magnatów Przemysłowych; współorganizator: Stowarzyszenie Wrazidlok
30.11.2019 (sobota), 16:00, wstęp wolny
„Dziedzictwo Donnersmarcków – dziedzictwo inspirujące” – spotkanie z twórcami i animatorami kultury: Anna Gołkowska-Dymarczyk, Karolina Koszuta, Kamil Nowak, Krzysztof Stręcioch, prowadzenie: Marek Panuś
1.12.2019 (niedziela), 17:00, wstęp wolny
Wykład: Marek Panuś – Henckel von Donnersmarckowie jako kolatorzy parafii ewangelickiej w Tarnowskich Górach
8.12.2019 (niedziela), 17:00, wstęp wolny
Wykład: Beata Kiszel – Muzealia związane z Henckel von Donnersmarckami w zbiorach Muzeum w Tarnowskich Górach. Stan obecny i perspektywy
9.12.2019 (poniedziałek), 18:00, bilety: 8/10 zł, Tarnogórskie Centrum Kultury
Pokaz filmu: „Gloria i exodus. Historia szlachty śląskiej” i spotkanie z Ronaldem Urbańczykiem (współautorem filmu) i dr. Arkadiuszem Kuzio-Podruckim (konsultantem historycznym), prowadzenie: Marek Panuś, współorganizator: Tarnogórskie Centrum Kultury
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie
Wszystkie wydarzenia, jeśli nie podano inaczej, odbywają się w Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.