Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Tarnowskie Góry – Woźniki: ułani przejechali bojowy szlak z 1939 roku

Drukuj stronę
Drukuj

23 sierpnia 1939 roku stacjonujący w naszym mieście 3 Pułk Ułanów Śląskich wyruszył z Tarnowskich Gór do Woźnik, gdzie 1 i 2 września stoczył przegrany bój w Niemcami. Na pamiątkę tamtych wydarzeń 30 członków Ochotniczego Szwardonu 3. Pułku wyszli dziś (w piątek 30 września) tą samą trasą zatrzymując się na tarnogórskim Rynku.

– Tarnowskie góry to miasto górników, kolejarz ale i żołnierzy – dziękujemy Wam, że pielęgnujecie te niezwykle ważne tradycje – powiedziała uczestnikom Jolanta Tuszyńska, zastępca burmistrza ds. społecznych witając ułanów ubranych w historyczne mundury pod Ratuszem.

Defiladzie towarzyszyła Tarnogórska Orkiestra Dęta oraz licznie zgromadzenie mieszkańcy. – Takie historyczne pokazy powinny odbywać się częściej – mówili.

Finał wędrówki ułanów nastąpi w niedzielę w Woźnikach w czasie oficjalnych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zorganizowanego tam pikniku wojskowego. Po drodze odwiedzili już Świerklaniec, pojawią się także w Zielonej i Kaletach. Przypomnijmy: 1 września 3 Pułk Ułanów Śląskich bronił Koszęcina i Kalet przed niemiecką 2 Dywizją Lekką gen. por. Georga Stumme. Tego samego dnia Niemcom udało się zepchnąć pułk na pozycję pod Woźnikami. 2 września rano Wehrmacht ponowił natarcie na Floriańskiej Górze bronionej przez szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich. Pod naporem wroga wojsko polskie rozpoczęło odwrót pod Zawiercie nad Wartą. Po 3 września Pułk Ułanów walczył m.in. pod Szczekocinami, pod Pińczowem, Nowym Korczynem i w I bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. Potem stoczyli bój pod Dereźnią Majdańską oraz Starym Majdanem i Nowym Majdanem. 19 września 1939 roku Pułk został rozbity w rejonie miejscowości Rogoźno, a jego dowódca został ranny.
20 września resztki pułku wraz z całą Krakowską Brygadą kawalerii skapitulowały w lesie koło miejscowości Ulowo. Pułk odrodził się jeszcze pod dowództwem AK w 1943 roku, ale ostatecznie 19 stycznia 1945 roku czyli pod koniec wojny został rozwiązany.

Relacja live z wizyty na Rynku.

 

Opublikowany przez Tarnowskie Góry Urząd Miasta Piątek, 30 sierpnia 2019

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.