Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Święta Barbara w Tarnowskich Górach: tu wszystko się zaczęło

Drukuj stronę
Drukuj

Wyjątkowa historia opowiedziana w równie wyjątkowym miejscu, bo we wnętrzach zabytkowego kościoła. Zapraszamy wszystkich w środę 14 sierpnia na godz. 10.00 do parafii pw. św. ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach, gdzie odbędzie się prezentacja książki prof. Krystyny Kossakowskiej-Jarosz i ś.p. ks. prof. Jana Góreckiego pt. “Prześwietne Bractwo Barbary Świętej – na Górach Tarnowskich fundowane 15 Augusta 1747 r.”.

W czasie spotkania będzie można zobaczyć niedostępne na co dzień artefakty  – w tym księgę Bractwa – oraz miejsca związane z kultem św. Barbary.

PROGRAM:

10.00 – Uruchomienie dzwonu gwarków i przywitanie gości:
Arkadiusz Czech – Burmistrz Tarnowskich Górach
Zbigniew Pawlak – Przewodniczący Zarządu SMZT

10.10 – Koncert muzyki organowej cz.1, Bartłomiej Kwiatkowski
– Te Deum – Marc-Antoine Charpentier
– Toccata i Fuga d-moll BWV 565 – J. S. Bach

10.25 – Prezentacja księgi Bractwa św. Barbary, Modlitewnika oraz wizerunków Świętej z powiatu tarnogórskiego

10.35 – Prezentacja książki: Przeświętne Bractwo Barbary Świętej na Górach Tarnowskich fundowane 15 Augusta 1747 r.
Prof. Krystyna Kossakowska, moderator: Mariusz Jarzombek

11.25 – Koncert muzyki organowej cz.2, Bartłomiej Kwiatkowski
– Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645 – J. S. Bach
– Aria na strunie G BWV 1068 – J. S. Bach
– Preludium h-moll opus 18 – C. Franck
– Largo – Georg Freidrich Handel
– Prelude in classic style – Gordon Young

11.40 – Zwiedzanie kaplicy św. Barbary
12.00 – Zakończenie spotkania

Zaproszenie do udziału w promocji przyjęli Ks. dr Stanisław Durczok – uczeń św. pamięci ks. prof. Jana Góreckiego, który chce wygłosić
wspomnienie o swoim nauczycieli – współautorze książki pt. Pielgrzym – duszpasterz – profesor

Prof. dr hab. Wojciech Świątkiewicz – przyjaciel i współpracownik ks. prof. Jana Góreckiego, który też chce wspominać zmarłego współautora.

Antoni Górecki – brat ks. prof. Jana Góreckiego –

KONCERT ORGANOWY
Bartłomiej Kwiatkowski – muzyk i pedagog, absolwent Studium Organistowskiego w Katowicach. Na co dzień organista parafii pw. św. ap Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. Jest kierownikiem zespołu In Tempore, prowadzi również zajęcia w Tarnogórskim Centrum Kultury z nauki gry na gitarze klasycznej. W czasie koncertu zaprezentuje utwory największych klasyków:

HISTORIA
Czy wiecie, że kult św. Barbary rozpoczął się w Tarnowskich Górach? Okazuje się patronka górników i dobrej śmierci miała w mieście gwarków sporą rzeszę wyznawców. W 1721 r. założono tu bractwo św. Barbary, a dziesięć lat później kaplicę ku czci Świętej. Ówczesny proboszcz parafii św. ap. Piotra i Pawła, ksiądz Ziebrowski napisał nawet do Stolicy Apostolskiej list z prośbą o oficjalne zatwierdzenie istniejącego już bractwa. Pozytywna odpowiedź nadeszła w 1747 r. Ziebrowski, z okazji tak wielkiego wydarzenia w jego parafii, na pięć dni przed uroczystościami, dokonał aktu darowizny dla bractwa. Zapisując mu część własnej na konieczne wydatki, wyraził pragnienie, aby istniało ono zawsze. Równocześnie założono specjalną księgę, w której zapisywano nowych członków. Bractwo świętej istnieje do dzisiaj.

Z okazji zatwierdzenia bullą papieską Bractwa św. Barbary, ojcowie jezuici postarali się o wydrukowanie specjalnego modlitewnika, którego tytuł brzmiał “Prześwietne Bractwo Świętej Barbary, Świętej Panny Męczenniczki Chrystusowej, Patronki szczęśliwej śmierci 0 wielkimi łaskami i odpustami ziemskimi uprzywilejowane przy kościele farnym św. Ap. Piotra i Pawła na Górach Tarnowskich fundowane i solennie w dzień Wniebowziętej Najświętszej Panny Marii 15 Aug. 1747 intodrukowane. We Wrocławiu w drukarni Akademicy Coll.T.J.1747”.

www.smzt.pl

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.