Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Bractwo Św. Barbary – 272. rocznica papieskiego zatwierdzenia

Drukuj stronę
Drukuj

Wpisami do zabytkowej księgi i oprowadzaniem po kaplicy św. Barbary zakończyło się środowe spotkanie pt. “Św. Barbara w Tarnowskich Górach czyli tutaj wszystko się zaczęło” w kościele pw. św. Piotra i Pawła. Spotkanie odbyło się 14 sierpnia w przeddzień 272. rocznicy odczytania bulli papieskiej zatwierdzającej pierwsze bractwo św. Barbary, która od tego momentu stała się patronką miasta i górników.

Głównym punktem spotkania była prezentacja książki prof. Krystyny Kossakowskiej-Jarosz i ś.p. ks. prof. Jana Góreckiego pt. “Prześwietne Bractwo Barbary Świętej – na Górach Tarnowskich fundowane 15 Augusta 1747 r. Fotokopie pierwodruku modlitewnika, uwspółcześniona wersja zapisu, komentarze. Dzieje kultu św. Barbary”. – Założone w latach 1723-24 tarnogórskie bractwo było pierwszym tego rodzaju i to z Tarnowskich Gór rozprzestrzenił się jej związany z górnictwem i Śląskiem kult – wskazała pani profesor.

– Członkowie bractwa ogłosili ją wówczas także jako patronką miasta, ale świeckie władze miejskie nigdy nie skonsumowały tego, nie potwierdziły żadną oficjalną uchwałą – myślę, że przed obchodami 500-lecia miasta (w roku 2026), a więc przy bardzo ważnej okazji, na pewno tak się stanie – zapowiedział podczas konferencji burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

Św. Barbara w Tarnowskich Górach: tu wszystko się zaczęło.

Opublikowany przez Tarnowskie Góry Urząd Miasta Środa, 14 sierpnia 2019

W czasie spotkania można było zobaczyć niektóre reprodukcje wizerunków świętej, zobaczyć zabytkową księgę bractwa, otrzymać reprint modlitewnika wydanego przy okazji odczytania bulli, zwiedzić kaplicę św. Barbary z 1530 roku oraz wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu Bartłomieja Kwiatkowskiego.

Św. Barbara w Tarnowskich Górach, 272. rocznica bulli papieskiej zatwierdzającej statut bractwa Jej imienia i oficjalnego powołania Jej na patronkę górnictwa – zwiedzanie kaplicy, kościół św. św. Piotra i Pawła#tg #ilovetg #barborkawsrodkulata #barborka #swietabarbara #miastogwarkow #gwarekcity

Opublikowany przez Tarnowskie Góry Urząd Miasta Środa, 14 sierpnia 2019

Wyjątkowym świadkiem powstania i trwania bractwa jest przechowywana w parafii ksiąga pamiątkowa, do której od blisko 300 lat wpisują się jego członkowie. W środę do listy dopisali się kolejni.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.