Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Wspieramy biznes wspólnie z KSEE!

Drukuj stronę
Drukuj

– Mam nadzieję panie burmistrzu, że uda się podpisać umowę, dzięki której na terenie miasta Tarnowskie Góry powstanie część Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 23 lata, 80 tysięcy miejsc pracy, 31 miliardów zainwestowanego kapitału, trzystakilkadziesiąt firm to nasz dorobek. Od kilku lat jesteśmy najlepszą strefą – mówił dziś dr Janusz Michałek prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. W Pałacu w Rybnej odbyło się seminarium dla przedsiębiorców, przedstawicieli firm, jednostek samorządowych i instytucji otoczenia biznesu pod nazwą: Booster MŚP: „Jak wyposażyć firmę w skuteczne narzędzia rozwoju w Polskiej Strefie Inwestycji i we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną na terenie miasta Tarnowskie Góry”.

– Przemysł, na którym miasto budowało swój potencjał, już powoli wygasa. Dziś powstają zręby nowego przemysłu, pojawiają się nowe możliwości – mówił burmistrz Arkadiusz Czech. – Mamy około 8 tysięcy zarejestrowanych podmiotów gospodarczych, znacząca większość to mikroprzedsiębiorstwa i małe przedsiębiorstwa. 98 procent obszaru miasta objęliśmy planami zagospodarowania przestrzennego, co jest niezwykle ważne dla inwestorów. Nadal mamy duży węzeł kolejowy, planowana jest budowa drogi S-11. Te wszystkie argumenty powinny być największymi atutami rozwoju przedsiębiorczości w Tarnowskich Górach – dodał.  

Dzisiejsze spotkanie dotyczyło Polskiej Strefy Inwestycji, możliwości rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w ramach współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, a także możliwości inwestycyjnych na terenie miasta Tarnowskie Góry. Przedsiębiorcy w ramach spotkania pozyskali szereg praktycznych informacji o nowych przepisach i możliwościach dla firm, warunkach pozyskania pieniędzy na nowe inwestycje w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, mogli też spotkać się z ekspertami i doradcami.

– Nasz region ma ogromny potencjał, jest obszarem innowacyjnym i dającym ogromne możliwości przedsiębiorcom. W biznesie trzeba jednak najpierw zainwestować, żeby uzyskać efekty. Ważne jest falowe i strategiczne podejście samorządów, stwarzanie dobrego klimatu dla inwestycji  – mówiła prof. AWSB dr hab. Barbara Piontek, zastępca prezesa Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. – Dotychczas inwestycje lokowane były w dużych miejskich ośrodkach – taki był model funkcjonowania stref ekonomicznych. W chwili obecnej, w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, każde przedsiębiorstwo wprowadzające nowe technologie, może skorzystać z instrumentów oferowanych przez strefę – zaznaczyła. 

Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza ds. gospodarczych przypomniał, że gmina już dwukrotnie próbowała przystąpić do KSSE, jednak dotychczasowe kryteria nie pozwalały na to. Drugim powodem był brak terenów gminnych, które można by przygotować dla inwestorów. – Objęcie całej Polski specjalną strefą ekonomiczną to bardzo dobry pomysł – powiedział. 

– Posiadamy w Tarnowskich Górach 400 ha gruntów pod inwestycje, jednak w większości to tereny prywatne. Jako gmina zaczęliśmy skupować nieruchomości pod inwestycje, dzięki temu między innymi, na obszarze 6,5 ha przy ulicy Polnej, uzbrajane są aktualnie tereny dla inwestorów. Powstaną tam 4 w pełni przygotowane dla biznesu działki – mówił Skrabaczewski. – Kolejne miejsce, które zamierzamy przeznaczyć dla inwestorów, znajdują się przy ulicy Zagórskiej – dodał. 

Warto przypomnieć również, że w gminie Tarnowskie Góry funkcjonują zniżki od podatku dla inwestorów, którzy tworzą nowe miejsca pracy. Dzięki nim swoją fabrykę ma u nas koreański koncern Kwang Duck. W zabytkowym centrum przedsiębiorcy remontujący swoje budynki, wybudowane przed 1 września 1939 roku mogą skorzystać z  pięcioletniego zwolnienia z płacenia podatku od nieruchomości. 

Podczas spotkania wiele mówiono również o instrumentach wsparcia dla biznesu.

– Zwolnienia od podatku to nie wszystko – mówił Rafał Pulsakowski z firmy PWC, świadczącej usługi w zakresie doradztwa finansowego, gospodarczego i strategicznego dla klientów z sektora prywatnego i publicznego. – Równie ważne jest przygotowanie gruntów, dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowników oraz infrastruktury transportowej – zaznaczył. 

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.