Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Tarnowskie Góry najprzyjaźniejsze dla biznesu na Górnym Śląsku!

Drukuj stronę
Drukuj

Magazyn Forbes opublikował kilka dni temu ranking miast Przyjaznych dla Biznesu. Miło nam donieść, że w kategorii miast liczących od 50 tys. do 149 tys. mieszkańców zajęliśmy pierwsze miejsce na Górnym Śląsku i szóste miejsce w Polsce!

W rankingu po przeliczeniu na 1000 mieszkańców pod uwagę zostały wzięte: liczba rejestracji nowych spółek (po odjęciu upadłości i wykreśleń z rejestru); liczba zarejestrowanych spółek zagranicznych; saldo migracji spółek (przeniesione do miejscowości minus wyprowadzone z niej). Ten ostatni czynnik ma wagę trzy razy wyższą niż pozostałe. Dane dostarczył Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

W Tarnowskich Górach zarejestrowanych jest dokładnie 8 088 firm. Prawie 82 procent z nich to osoby fizyczne i spółki cywilne. Ponad 32,2 % stanowią spółki z o.o. 80 spółek ma udział kapitału zagranicznego. 94,2 % firm działa w sektorze prywatnym. 92,2 % podmiotów gospodarczych to działalności jednoosobowe i mikroprzedsiębiorstwa. 3,8 % podmiotów zatrudnia 10 do 49 pracowników, 0,63 % podmiotów – 20 do 249 pracowników, tylko 9 podmiotów zatrudnia więcej niż 250 osób. 

Najwięcej tarnogórskich podmiotów gospodarczych działa w sektorze handlu i naprawy pojazdów (2107), na drugim miejscu są firmy pracujące w branży budownictwa (933), trzecie miejsce zajmuje działalność profesjonalna naukowa i techniczna (881). 

– Pozycja w rankingu niezwykle nas cieszy. Nic jednak nie odbyło się przypadkiem. Od wielu lat, zgodnie z naszą strategią, tworzymy przyjazny klimat dla przedsiębiorców i uważnie wsłuchujemy się w ich potrzeby. 98 procent obszaru miasta objęliśmy planami zagospodarowania przestrzennego, co jest niezwykle ważne dla inwestorów – mówi burmistrz Arkadiusz Czech.  – Aktualnie na obszarze 6,5 ha przy ulicy Polnej, z udziałem unijnego dofinansowania, uzbrajamy tereny dla inwestorów. Powstaną tam 4 w pełni przygotowane dla biznesu działki, a chętni na wykup działek już się do nas zgłaszają – dodaje Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza ds. gospodarczych.   

Kolejnym atutem pozwalającym tarnogórskim firmom prężnie się rozwiać, a nowym lokować u nas inwestycje są wprowadzone już w 2015 roku zniżki od podatku dla nieruchomości dla inwestorów, którzy tworzą nowe miejsca pracy. Dzięki nim swoją fabrykę ulokował u nas koreański koncern Kwang Duck. W zabytkowym centrum przedsiębiorcy remontujący swoje budynki, wybudowane przed 1 września 1939 roku, mogą skorzystać z pięcioletniego zwolnienia z płacenia podatku od nieruchomości. 

Prawdopodobnie jeszcze w lipcu Tarnowskie Góry nawiążą formalną współpracę z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, która pomoże w ściągnięciu kolejnych inwestorów do miasta.  

 

Link do rankingu : https://www.forbes.pl/gospodarka/ranking-miasta-przyjazne-dla-biznesu-x-kongres-regionow-2019/0n7jskp

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.