Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Konkurs na kawiarenkę naprawczą w mieście!

Drukuj stronę
Drukuj

Fundacja Veolia Polska i Fundacja Ashoka Polska zapraszają do udziału w konkursie “NaprawiaMY z Veolią”, którego celem jest rozwijanie idei zero waste i powstanie pierwszych w Polsce kawiarenek naprawczych. Nagrodą za zaangażowanie i dobry pomysł jest kilkumiesięczny cykl szkoleniowy dla innowatorów społecznych, a także grant na sfinansowanie kawiarenki naprawczej i jej działań. Zgłoś swój pomysł  do 10.06 2019 roku na stronie: http://www.naprawiamyzveolia.pl

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE?

Zapraszamy do udziału instytucje, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne

JAK TO DZIAŁA?

Jeżeli chcesz aby kawiarenka powstała w Twoim mieście, zgłoś swój pomysł na inicjatywy, które Twoim zdaniem powinny być realizowane w takiej kawiarence.

Znajdź chętnych do angażowania się razem z Tobą. Sprawdź czy są wśród nich fachowcy.

Szukamy pomysłów, które połączą pokolenia, zaktywizują zarówno kobiety jak i mężczyzn, młodzież i dorosłych, osoby starsze i dzieci. Poszerzą świadomość konsumpcyjną a naprawianiu nadadzą  nowy wymiar.

Nasze społeczności lokalne produkują tony odpadów rocznie. Odpady te nie tylko stanowią niewygodny problem, ale nieodpowiednie postępowanie z nimi może doprowadzić do zatrucia ludzi i zwierząt. Gdyby wymieniane rocznie telefony komórkowe ustawić jeden na drugim utworzyłyby kolumnę 1000 razy większą niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Kolumna z telewizorów 50 razy przewyższyłaby Mount Everest. Tymczasem zużytą świetlówkę możemy wykorzystać w 90% do produkcji nowej lampy. Wiele sprzętów mogłoby nadal służyć swoim użytkownikom, gdyby wiedzieli, gdzie lub jak mogą je naprawić. W Polsce wciąż jest wiele osób, które potrafi naprawiać sprzęty. Jest też wiele osób, które chciałyby się tego nauczyć. Uważamy, że jest to ogromny potencjał, który z pożytkiem dla środowiska i dla integracji społeczności lokalnych warto uruchomić promując ideę gospodarki obiegu zamkniętego. Projekt, który proponujemy polega na wsparciu innowacji społecznych, szerzeniu idei gospodarki obiegu zamkniętego w kontekście konsumpcji i relacji społecznych w miastach.

(Agata Stafiej-Bartosik – Coutry Director of Ashoka Poland)

Współpraca między trzema sektorami: biznesem, samorządem i organizacjami społecznymi przyświeca wszystkim naszym działaniom, jest bowiem podstawą skutecznego angażowania się mieszkańców w sprawy miasta i współtworzenia nowoczesnych rozwiązań odpowiadających na współczesne wyzwania społeczne i ekologiczne. Nasz nowy program “NaprawiaMY z Veolią”, w duchu międzysektorowej współpracy, będzie wzmacniać miejskie innowacje społeczne, szczególnie wokół idei “zero waste”. Wierzymy, że dobry klimat miejski sprzyja innowacjom, dlatego w efekcie programu powstanie 5 kawiarenek naprawczych, w których mieszkańcy będą mogli za darmo naprawić uszkodzone rzeczy, czy otrzymać porady ekspertów, jak lepiej dbać o zasoby i produkować mniej odpadów. A wszystko w miłym, ciepłym kawiarnianym klimacie.

(Izabela Rakuć-Kochaniak, Prezes Fundacji Veolia Polska, Dyrektor ds. CSR w Grupie Veolia)

Spośród zgłoszeń wybierzemy 10 najbardziej innowacyjnych projektów, które otrzymają wsparcie merytoryczne na dopracowanie pomysłów:

  • 2 dniowe szkolenie w Łodzi 25-26.06
  • 3 spotkania inspiracyjne on-line
  • wsparcie animatora Ashoki

Pięć z nich otrzyma dodatkowo wsparcie finansowe w wysokości 8 000 złotych na sfinansowanie funkcjonowania kawiarenki naprawczej.

Zgłoś swój pomysł  do 10.06 2019 roku na stronie:

http://www.naprawiamyzveolia.pl

Kontakt

http://www.naprawiamyzveolia.pl

http://ashoka-cee.org/naprawiamy/

https://www.facebook.com/Ashokawpolsce/

https://www.facebook.com/VeoliaPL/

W przypadku  pytań prosimy o kontakt:

Fundacja Veolia Polska, Anna Hincz, anna.hincz@veolia.com

Fundacja Ashoka Polska, Marek Kaleta, mkaleta@ashoka.org

NaprawiaMY z Veolią

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.