Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Oddano do użytku nowy pawilon GCR

Drukuj stronę
Drukuj

Po niecałych dwóch latach od wkopania kamienia węgielnego dziś – 29 maja – otwarto uroczyście nowy pawilon Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich. Budynek przeznaczony zostanie dla pacjentów rehabilitowanych kardiologicznie.

– To pierwsza budowlana inwestycja w GCR od czasu oddania obiektu do użytku w 1976 roku – mówił dziś dr n. med. Krystian Oleszczyk, były wieloletni dyrektor placówki. – Regularnie prowadzimy badania poziomu satysfakcji chorych, którzy przechodzą w naszej placówce rehabilitację i od lat spotykaliśmy się z problemem krytyki warunków zakwaterowania pacjentów.  Można więc powiedzieć, że inicjatorami tej inwestycji byli pacjenci – dodał. 

Kwestia rozbudowy GCR pojawiła się w 2013 roku. Pieniądze na inwestycję przekazały: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz rząd. 29 czerwca 2017 roku wkopano kamień węgielny pod budowę. Łączny koszt inwestycji to 31.190.431,49 zł, w tym wkład budżetu państwa – 14.745.057,00 zł, dofinansowanie Województwa Śląskiego – 15.821.358,99 zł, natomiast koszt własny GCR wyniósł 624.015,50 zł. 

– Kwota, jaką pochłonęła budowa nowego bloku przekracza kwotę rocznego budżetu naszej placówki – zaznaczył Oleszczyk. 

Nowy obiekt posiada pięć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną, a całkowita powierzchnia użytkowa wynosi ponad 6 tys. kw. W poziomie niskiego parteru zlokalizowane zostały trzy sale gimnastyczne, dwie sale konferencyjne, pokoje biurowe oraz pomieszczenia techniczne, w których znajdują się strategiczne urządzenia odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie techniczne pawilonu. 

W poziomie parteru, I, II i III piętra zaprojektowano oddziały łóżkowe, w tym sale intensywnego nadzoru kardiologicznego dwu- i trzyłóżkowe oraz pracownie badań czynnościowych. Obiekt wyposażono w szereg wymagalnych instalacji i urządzeń, źródeł zasilań rezerwowych oraz instalacji niewymagalnych takich jak np. system telewizji szpitalnej wraz z dostępnością do bezpłatnego Internetu dla pacjentów. 

Sale to pomieszczenia w większości dwu łóżkowe, wyposażone w węzły sanitarne i niezbędne instalacje bezpieczeństwa tj. systemy przywoławcze oraz medyczne. 

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.