Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Obchody rocznicy Konstytucji 3 maja

Drukuj stronę
Drukuj

Uroczystą mszą świętą, jak co roku, rozpoczęły się dziś w naszym mieście obchody święta Trzeciego Maja. Po nabożeństwie władze miasta wspólnie z przedstawicielami samorządu powiatowego, posłami i innymi delegacjami złożyli wieńce pod kościołem pw. św Piotra i Pawła oraz tablicami pamiątkowymi przy Dzwonnicy Gwarków.

W swojej przemowie burmistrz Arkadiusz Czech przypomniał burzliwą historię Konstytucji Trzeciego Maja, ale też zaakcentował, że to tu na Śląsku, w Tarnowskich Górach demokracja kwitła i rozwijała się na długo przed powstaniem “Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 roku”.

– Przywilej Hanuszowy, bo o nim mowa, wydany w 1531 roku przez księcia opolskiego i raciborskiego Jana II Dobrego, ojca założyciela naszego miasta, między innymi rewolucyjnie i pioniersko brał w obronę chłopów przed uciskiem szlachty – mówił burmistrz wskazując, że, po śmierci księcia najwyższą władzą w księstwie miał być sejmik ziemski. Przywilej nadawał prawa cywilne chłopom, prawo do dziedziczenia wdowom, był też zalążkiem opieki społecznej. – Nasza, śląska – demokratyczna ja na tamte czasy – konstytucja, fragmentarycznie obowiązywała ponad 200 lat czyli prawie tyle, ile upłynęło od uchwalenia Konstytucji 3 maja – przypomniał burmistrz zaznaczając, że właśnie u nas, na Śląsku, który z demokracją ma do czynienia od XVI wieku, szczególnie powinniśmy czcić konstytucję 3 maja, ale wspominać przy tej okazji także o naszej, śląskiej. – Szczególnie dziś, w rocznicę nie tylko pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, ale i rocznicę wybuchu III powstania śląskiego – zakończył burmistrz.

Po części oficjalnej, na Rynku odbył się mini recital w wykonaniu Tarnogórskiej Orkiestry Dętej.

Niech się święci 3 Maja ??

Opublikowany przez Tarnowskie Góry Urząd Miasta Piątek, 3 maja 2019

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.