Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Magistrala Śląsk – Porty ma już 85 lat!

Drukuj stronę
Drukuj

Kolejowa Magistrala Węglowa Śląsk – Porty obchodzi 85-lecie oddania do eksploatacji. Uroczystości odbędą się w najbliższy poniedziałek – 13 maja. Rozpoczną się pod pomnikiem inż. Józefa Nowkuńskiego – projektanta i budowniczego magistrali. O godz. 10.00 z dworca w Tarnowskich Górach w kierunku Herbów Nowych odjedzie historyczny pociąg. Będzie to zabytkowy składu kolejowy z lokomotywą parową Ty42-107.

W drodze do Herbów Nowych przewidziano następujące postoje: 

– Miasteczko Śląskie 10.10-10.20
– Kalety 10.31-10.46
– Strzebiń 10.54-11.04
– Boronów 11.12-11.22
Przyjazd do Herbów Nowych o godzinie 11.35

W drogę powrotną z Herbów Nowych pociąg wyruszy o godzinie 13.50 (z postojem w Kaletach 14.19 – 14.24) zaś do Tarnowskich Gór dotrze o 14.44.

Organizatorzy zapraszają na szlak i na stacje by zobaczyć, poczuć DYM, cyknąć zdjęcie.

Jak udało nam się ustalić – ostatni wagon pociągu przeznaczony będzie dla chętnych na sentymentalny przejazd. Liczba miejsc jest jednak mocno ograniczona ze względów technicznych i bezpieczeństwa. Obowiązuje zasada – kto pierwszy – ten lepszy 🙂 

Kolejowa Magistrala Węglowa, zbudowana w okresie międzywojennym, była największą i najnowocześniejszą inwestycją transportową II Rzeczypospolitej. To dzięki niej nastąpiło szybkie zespolenie Górnego Śląska z resztą kraju oraz wybrzeżem Bałtyku. W okresie międzywojennym magistrala posiadała znaczenie zarówno gospodarcze, polityczne, jak i militarne. W okresie powojennym magistrala należała do najważniejszych linii towarowych w kraju, zwłaszcza po jej całkowitej elektryfikacji w latach 60-tych. To właśnie tutaj trafiały składy towarowe, a następnie były wysyłane w różne zakątki kraju, a nawet Europy. Jej powstanie wpłynęło na ożywienie wielu gałęzi przemysłu.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.