Ci wspaniali Ślązacy – pokaz mappingowy – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Ci wspaniali Ślązacy – pokaz mappingowy

Drukuj stronę
Drukuj

Zapraszamy raz jeszcze na wydarzenie Ci wspaniali Ślązacy – pokaz mappingowy. Na ścianach i sklepieniu Kościoła Zbawiciela na tarnogórskim Rynku przypomniani zostaną najwybitniejsi mieszkańcy Górnego Śląska. Widowisko mappingowe wyświetlane będzie co pół godziny, od 8.00 do 23.00 w piątek i sobotę, 10 i 11 maja br. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie WRAZIDLOK, twórcą pokazu mappingowego jest nyska firma QBIK. Widowisko dofinasowane zostało przez gminę Tarnowskie Góry.
 Stowarzyszenie zaprasza także na zwiedzanie Śródmieścia Tarnowskich Gór z przewodnikiem. Jest to wydarzenie premierowe. 


– Jako gmina z dumą nosimy wieniec UNESCO i wciąż poszukujemy projektów, które przyciągają uwagę tak Tarnogórzan, Ślązaków jak i turystów z daleka. Widowisko mappingowe, tym razem tematyczne, przypomina wspaniałych ludzi, którzy zbudowali wielkość Śląska – mówi Piotr Korab, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Tarnowskich Gór.

Śląsk to jedna z najbardziej zdumiewających krain w Europie. Tu krzyżują się szlaki handlowe, to tu przybywali ludzie z bliska i daleka, tu rodziły się wielkie fortuny, powstawały pyszne pałace, także tu ludzkie słabości niszczyły nadzieję na lepsze jutro. Widowisko mappingowe „Ci wspaniali Ślązacy” prezentuje śląskie fenomeny:

1. Jana Dobrego, piastowicza z Opola i księcia z Karniowa, margrabię Jerzego Pobożnego którzy nadali “Akt wolności górniczej” i prawa miejskie szybko rosnącej osadzie dziś znanej jako Tarnowskie Góry.

2. Ród Henckel von Donnersmarck, właścicieli Tarnowskich Gór, a także hut, kopalń, majątków, którzy byli także innowatorami zarządzania.

3. Fryderyka Wilhelma von Redena, który zainicjował górnośląską eksplozję przemysłową. To z jego inicjatywy powstały: kopalnia rud oraz huta “Fryderyk” w Strzybnicy, kopalnie “Książę Karol Heski” oraz “Królowa Luiza”.

4. Johna Baildona ojca europejskiego hutnictwa.

5. Matkę Ewę – anioła miłosierdzia. Szesnastoletnia baronówna Ewa von Tiele-Winckler porzuciła życie światowe. W rodzinnych Miechowicach założyła “Ostoję Pokoju”, gdzie pomagała dzieciom, samotnym matkom, podawała pomocną rękę tym, którzy w swoim życiu oglądali zwykle ludzkie plecy.

6. Wojciecha Korfantego – największego syna śląskiej ziemi, dziennikarza i polityka, ale przede wszystkim chrześcijańskiego myśliciela wskazującego, że państwo ma służyć dobru wspólnemu.

Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Pokazowi mappingowemu towarzyszyć będzie wystawa prac Mirosława Ogińskiego pt.: „Uroki Śląska”.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.