Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

30. rocznica czerwcowych wyborów w Tarnowskich Górach

Drukuj stronę
Drukuj

Z okazji 30.rocznicy wyborów z 1989 roku 4 czerwca “w samo południe” na Rynku zostanie otwarta wystawa poświęcona demokratycznym przemianom w naszym mieście, dzień później w Muzeum odbędzie się spotkanie z uczestnikami tamtych wydarzeń.

“W samo południe” to tytuł wystawy, na ktorej zobaczyć będzie można wiele archiwalnych dokumentów i zdjęć z wydarzeń poprzedzających i wynikających z ustaleń “Okrągłego stołu”. Na planszach, które będzie można oglądać na płycie Rynku, zobaczymy ślady wszystkiego co działo się począwszy od końca 1988 a skończywszy na 1992 roku. To wtedy zakładały się pierwsze, zlikwidowane w stanie wojennym komitety “Solidarności”, doszło do kontraktowych wyborów parlamentarnych, przywrócono samorządy lokalne, organizowano też na nowo życie – nie tylko polityczne – miasta.

Dzień później , 5 czerwca o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach rozpocznie się spotkanie poświęcone 30. rocznicy wyborów.  Organizatorami wydarzenia są Muzeum w Tarnowskich Górach, Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Urząd Miejski w Tarnowskich Górach.

Program:
Godz. 17:00
Wykład dr. hab. Adama Dziuby (Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach)
Czerwcowe wybory: polityczny przełom w Polsce, województwie śląskim i okręgu nr 36

Godz. 18:00
Panel dyskusyjny z udziałem Piotra Hanyska, Stanisława Kowolika, Krzysztofa Kudlka, Zenona Pigonia
Moderacja Robert Ciupa (Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności)

 

Wydarzenie na facebooku

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.