Nasza Kopalnia Srebra znów zatańczy dla Europy  – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Nasza Kopalnia Srebra znów zatańczy dla Europy 

Drukuj stronę
Drukuj

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach szykuje się do drugiej edycji wydarzenia taneczno-muzycznego “WORK it OUT – Dzień Kultury Przemysłowej”, które w niekonwencjonalny sposób promuje dziedzictwo industrialne Starego Kontynentu. W tym jednodniowym festiwalu, koordynowanym przez Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego ERIH, weźmie udział w sumie aż 40 zabytków techniki z całej Europy.

Wydarzenie odbędzie się na terenie przykopalnianego Skansenu Maszyn Parowych. 1 maja miejsce to zamieni się w arenę tańca WORK-it-OUT. Można się go nauczyć samemu korzystając z opracowanego motywu i filmu instruktażowego. Tancerze amatorzy, wspierani przez specjalistów z klubów fitness i szkół tańca z Tarnowskich Gór zatańczą w industrialnej scenerii Skansenu. Tym razem nie w jego sercu a na tzw. ul. Maszynowej, czyli głównej alei, gdzie po obu stronach znajdują się skansenowe eksponaty – maszyny wyciągowe, zbiorniki i pompy parowe.
Wydarzenie „Work it Out” polega na przyswojeniu opracowanego na zlecenie ERIH’a układu tanecznego i w dniu imprezy wykonania wspólnego kilkuminutowego tańca.
W przygotowaniach do festiwalu pomogą materiały filmowe: teledysk oraz film instruktażowy. Inspiracją dla choreografii, przygotowanej przez Hai Truonga ze studia tańca Groove Dance, była powtarzalność ruchów wykonywanych przez robotników.
Z kolei muzykę skomponował duet Paul Fanger i Paul Ostarek. Łączy ona industrialne brzmienia z wariacjami na temat Ody do radości Beethovena.
Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność. Każdy może dołączyć do wydarzenia. Wystarczy wejść na stronę kopalniasrebra.pl, gdzie znajdują się informacje organizacyjne, teledysk i film instruktażowy. Dzięki wydarzeniu kultura industrialna odrodzi się w zupełniej nowej postaci nie tylko dla samych tancerzy, ale również dla publiczności. Zabytki techniki wypełnią się radością tańczących ludzi. Obiekty dziedzictwa kulturowego zmienią się w miejsca wspólnego przeżywania pozytywnych emocji kreowanych poprzez rytm i ruch inspirowany pracą maszyn.
Każda osoba, która weźmie udział w wydarzeniu otrzyma specjalną zieloną czapkę z logo Work It Out.
W środę 1 maja festiwal powiąże dziedzictwo przemysłowe z tańcem i muzyką. Punktualnie o 15.00, w 40 zabytkach techniki, ten sam motyw muzyczny zatańczy kilka tys. osób. W ubiegłym roku w industrialnym tańcu wzięło udział ponad 140 osób, co stanowiło najlepszy wynik spośród wszystkich polskich obiektów biorących udział w “Work it Out”. Z kolei w internetowym głosowaniu na najlepszy teledysk kopalnia zajęła drugie miejsce w Europie.
Oprócz tarnogórskiej kopalni, która figuruje na Liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest Punktem Kotwicznym szlaku ERIH, wydarzenie organizują w regionie również: Kopalnia Ignacy z Rybnika, Szyb Maciej w Zabrzu, Osiedle Nikiszowiec, Wieże KWK Polska ze Świętochłowic i Walcownia Cynku z Katowic. Poza regionem festiwal odbędzie się jeszcze w dwóch obiektach – bydgoskim Exploseum i Starej Kopalni w Wałbrzychu.
Więcej informacji: https://kopalniasrebra.pl/event/kopalnia-znow-zatanczy-dla-europy/
Tak wyglądało tarnogóskie Work it Out przed rokiem:
Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.