Poetyckie pożegnanie Serwisu Carnalla – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Poetyckie pożegnanie Serwisu Carnalla

Drukuj stronę
Drukuj

Po sześciu miesiącach „wizyty” serwis, który wyjechał z naszego miasta wraz z Rudolphem Carnallem, odnowicielem tarnogórskiej szkoły górniczej w 1844 roku można było oglądać po raz ostatni. Teraz wraca do Bochum, skąd został wypożyczony.

– Beata jest czarownicą, ale niech czaruje tak dalej – żartował Jan Drechsler, autor Sonetów Carnallowych, które dziś przy okazji zakończenia wystawy “Miasto z porcelany” odczytało publicznie 12 gości Muzeum w Tarnowskich Górach wskazując jednocześnie na Beatę Kiszel, dyrektorkę Muzeum jako pomysłodawczynię napisania i wydania sonetów w wersji małej książeczki.
Po sześciu miesiącach „wizyty” serwis, który wyjechał z naszego miasta wraz z Rudolphem Carnallem, odnowicielem tarnogórskiej szkoły górniczej w 1844 roku można było oglądać po raz ostatni. Teraz wraca do Bochum, skąd został wypożyczony.
– Nie takie rzeczy się u nas udawały – mam nadzieję, że uda się go – przy pomocy życzliwych ludzi – odtworzyć w postaci wiernej kopii – powiedział na zakończenie Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór, który odczytał dziś ostatnią część sonetów.
Serwis na swój sposób zostaje w mieście: Beata Hetmańczyk, tarnogórska artystka-plastyk wykonała serwis porcelany inspirowany „Carnallem” prezentując go dziś w muzeum, jedną z „szolek” podarowała nawet Beacie Kiszel. – Gdyby nie ta wystawa, mój serwis nie powstałby tak szybko – śmiała się Hetmańczyk.

Sam Rudolph Carnall pojawił się poniekąd na smutnej jednak, bo pożegnanej, uroczystości „prawie” osobiście, gdyż do czytania sonetów w mundur genialnego inżyniera i twórcy pieśni górniczych (o czym wie niewielu) ubrał się Damian Stadler, zastępca naczelnika miejskiego Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji. – Jestem tu poniekąd jako jego reinkarnacja – żartował. – Chyba rein-Carnall-acja – żartowali goście.

Sonety Carnallowe: premiera na zakończenie pobytu Serwisu Carnalla w Tarnowskich Górach. Komplet porcelany odjeżdża, ale poezja Jana Drechslera zostaje:)

Opublikowany przez Tarnowskie Góry Urząd Miasta Niedziela, 31 marca 2019

 

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.