Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

O ziemi tarnogórskiej wiedzą prawie wszystko

Drukuj stronę
Drukuj

– Po tym teście wiem, że dużo się jeszcze muszę o naszej okolicy dowiedzieć – powiedział Krzyszof Respondek, który był gościem II Powiatowego Konkursu Wiedzy o Ziemi Tarnogórskiej, jaki obył się wczoraj (20.03) w SP 15 w Starych Tarnowicach. – Nasza  szkoła ta nosi imię Gwarków Tarnogórskich, a ta nazwa zobowiązuje – mówiła Teresa Banaś, dyrektorka szkoły.

W konkursie wzięło udział 16 szkół z całego powiatu, w ścisłym finale spotkali się przedstawiciele pięciu placówek Łatwo nie było, bo pytania dotyczyły spraw oczywistych takich jak to, jaki zadanie pełniła dzwonnica gwarkowska czy datę wpisania zabytków na listę UNESCO, ale i  zagadnień trudniejszych dotyczących północnego i południowego systemu sztolniowego, daty powstania powiatu tarnogórskiego czy, genezy nazwy Puferki czy Żyglin. To ostatnie zagadnienie okazało się – co oczywiste – łatwe dla przedstawicieli szkoły podstawowej z Miasteczka Śląskiego, którzy wygrali konkurs. Drugie miejsce zajęła tarnogórska Szkoła Podstawowa nr 10, trzecie szkoła podstawowa nr 5 z Lasowic.

Zwycięzcy dostali w nagrodę m.in. drony. – Będziemy nimi latać oczywiście nad Miasteczkiem – zapowiedzieli zwycięscy Bartek Chamera i Tomek Hońca.

– Z roku na rok zgłasza się do nas coraz więcej szkół, co cieszy – szczególnie, że w kwestii propagowania wiedzy o naszej lokalnej historii jest jeszcze wiele do zrobienia – przyznały Katarzyna Derbis, Joanna Michlik-Kaczmarek i Joanna Zielińska, organizatorki konkursu.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.