Animatorzy kultury nagrodzeni – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Animatorzy kultury nagrodzeni

Drukuj stronę
Drukuj

Justyna Kędzia, Karolina Gołofit, Edyta Kowalska i Henryka Borkowska – Szmatloch to laureatki Nagrody Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2018. Uroczysta gala, podczas której nagrodzone panie odebrały z rąk burmistrza Arkadiusza Czecha wyróżnienia, odbyła się 26 marca w Tarnogórskim Centrum Kultury.

– Ktoś powiedział – nauka kształtu­je świat dla człowieka, kul­tu­ra kształtu­je człowieka dla świata. Dziś nagradzamy osoby, które są przez kulturę ukształtowane. Nie poprzestały jednak na tym, że zostały ukształtowane przez środowisko, w którym tworzyły. Same zaczęły tę kulturę animować – mówił przed wręczeniem nagród burmistrz Arkadiusz Czech. 

Pierwsza z laureatek – Justyna Kędzia to poetka, pisząca pomimo unieruchomienia na wskutek choroby. Na wniosek Fundacji na rzecz Dzieci Miasteczko Śląskie Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry przyznał pani Justynie nagrodę za działalność i osiągnięcia w dziedzinie kultury. Pani Justyna ukończyła II LO w Tarnowskich Górach, a następnie reklamę i marketing w Wyższej Szkole Zarządzania w Krakowie. Pomimo ograniczeń spowodowanych chorobą pracuje, pisze wiersze i prowadzi blog „Pompka pompuje” o spełnianiu marzeń. W minionym roku znalazła się w zaszczytnym gronie ponad 30 kobiet z naszego regionu, wyróżnionych w konkursie Lady D. organizowanym przez europosła Marka Plurę. Zwyciężczynie to kobiety utalentowane, odważne, pełne pomysłów i mimo swojej niepełnosprawności często działają społecznie. Pani Justyna wydała 4 tomiki poetyckie: „Coma”, „Miedzy źrenicami”, „Oni” i „Obecna”. W życiu kieruje się zasadą „człowiek albo ma wyniki, albo ma wymówki”. Nie stawia kropki w ciągu swoich dni, ale przecinki, by podążać dalej.

– Dzięki nagrodzie mam możliwość łączyć się z innymi wspaniałymi sercami – mówiła w imieniu Pani Justyny jej mama. 

Karolina Gołofit na wniosek Zarządu Okręgu Tarnogórskiego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr otrzymała nagrodę za aktywizację młodzieży wokół ruchu muzycznego oraz sukcesy w kraju i za granicą. Ukończyła Edukację Artystyczną i Sztukę Muzyczną na UMCS w Lublinie oraz Dyrygenturę Chóralną na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym. Od 2013 roku zebrała wokół siebie grono przede wszystkim młodych ludzi pragnących śpiewać. Jej charyzma sprawiła, że już po dwóch latach chór Fresco zaznaczył swoją obecność na Międzynarodowym Festiwalu Canço Mediterrania w Barcelonie zbierając należne laury. W następnym roku przygotowane przez panią dyrygent kolędy oraz pieśni pasyjne pozwoliły chórowi zająć pierwsze miejsca na Tyskich Wieczorach Kolędowych i Przeglądzie pasyjnym w Koziegłówkach. W roku 2018 chór Fresco przygotowany przez Karolinę Gołofit wystąpił podczas największego polskiego festiwalu śpiewaczego w Krynicy Zdrój – Festiwalu im. Jana Kiepury, występując z Wiener Solisten Orchestra pod dyrekcją Jaroslava Kyzlinka, dyrektora artystycznego Opery Narodowej w Pradze. Pracując w tarnogórskiej szkole muzycznej prowadziła chór tejże szkoły muzycznej, który pod jej kierunkiem zdobył na festiwalu organizowanym przez Akademie Muzyczną w Katowicach I miejsce. Karolina Gołofit otrzymała Puchar Dyrektora Instytutu Dyrygentury Chóralnej i Oratoryjno-Kantatowej Akademii Muzycznej oraz Złoty Dyplom za zwycięstwo w swojej kategorii.

– Ta nagroda to zwieńczenie mojej kilkuletniej pracy z chórem Fresco, wielki zaszczyt i wielkie wyróżnienie – podkreśliła laureatka, która obecnie mieszka już poza granicami naszego miasta.  

Edyta Kowalska to Ślązaczka Roku 2018. Tytuł ten uzyskała startując w XXVIII edycji konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”. Jej ogromna fascynacja tradycją, w tym językiem naszego regionu, wypływa z wieloletnich przekazów pokoleniowych. Kultywowanie dziedzictwa przodków nabiera szczególnej wymowy w ustach przedstawiciela mieszkańców miasta jedynego w województwie śląskim wpisu na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO – Tarnowskich Gór. Można by powiedzieć – kto, jeśli nie my?! Na wniosek Nieformalnej Grupy Tarnogórskiej Społeczności Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry przyznał pani Edycie nagrodę za prezentację kultury śląskiej na najwyższym poziomie i promocję miasta Tarnowskie Góry. 

– Jeżeli nie przekażemy młodemu pokoleniu tego jaki jest Śląsk, jaki był oraz tego, jakie są wartości, to z nas już nic nie będzie. To od nas zależy ile Śląska i śląskości zostanie. Wygrana w konkursie pokazała mi, że pielęgnowanie gwary ma sens i jestem dumna z tego, że moje wszystkie dzieci gwarą się posługują – mówiła Edyta Kowalska. 

Henryka Borkowska-Szmatloch, aktywna studentka tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku energii życiowej udzielić może nie jednej, a kilku osobom. Dzięki niej środowisko Uniwersytetu Trzeciego Wieku błysnęło nie raz w Tarnowskich Górach, w regionie, a także w tej dalszej okolicy, np. w Warszawie. Jest pomysłodawcą, autorką scenariuszy, reżyserem i po prostu organizatorem ciekawych projektów teatralnych realizowanych przez zespół UTW.  W 2012 roku były „Wyszkubki, czyli jak downi na Ślonsku się żyło”, w 2014 – widowisko „Noc Świętojańska”, które  odbyło się na Żabich Stawach, w 2015 roku pani Henryka wyreżyserowała z kolei „Skok przez skórę”, który przypomnia górnicze tradycje inicjacyjne.  Widowisko prezentowane było m.in. prezentowane podczas tarnogórskich spotkań w ramach Światowych Dni Młodzieży. Następny spektakl – „Ławeczka pod familokiem” – wystawiony został dotychczas 17 razy, w tym w rodzimych Tarnowskich Górach, w Koszęcinie, w Piekarach Śląskich, w Bytomiu, ale także w Oświęcimiu i najdalej – w Warszawie. Wymienione spektakle były nagradzane głównie na Juwenaliach, Spotkaniach Artystycznych Seniorów, a sława tarnogórskiego UTW ruszyła już w daleki świat za pomocą telewizji. Na wniosek Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry przyznał Henryce Borkowskiej – Szmatloch nagrodę za działalność w zakresie upowszechniania kultury regionalnej. 

– Ta nagroda dodaje mi animuszu i chcę zapewnić, że będę jeszcze więcej pracowała – zapewniła pani Henryka.

Wydarzenie uświetnił spektakl Ave Teatru „Kobieta na zamówienie”. 

Galeria

Justyna Kędzia

Edyta Kowalska

Henryka Borkowska - Szmatloch

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.