Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Nowy dom dla Lotki i Tymka

Drukuj stronę
Drukuj

Lotka i Tymek przylatują co roku do swojego gniazda w Rybnej. Mieszkańcy dzielnicy nie wyobrażają sobie sezonu letniego bez bocianiej rodziny. W styczniu tego roku gniazdo niebezpiecznie się przechyliło i trzeba było je zdemontować. Na szczęście pracownicy Tauronu przy współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska i Radą Dzielnicy Rybna zadbali o ponowne odbudowanie platformy. Dziś w stałym miejscu, do którego przylatują bociany, przy ul. Powstańców Warszawskich 105 – na przeciw Pałacu w Rybnej – energetycy z TAURON Dystrybucja zamontowali nowy dom dla rybnieńskich boćków.

– Bocianie gniazdo waży około 300 kilogramów, zimą gdy spadł na nie śnieg i było mokro konstrukcja zamarzła i niebezpiecznie się przechyliła, co mogło stanowić zagrożenie dla linii energetycznej jak również dla ptaków, które pojawiłyby się tu na wiosnę. W związku z tym stara konstrukcja została przez nas ściągnięta i dziś zamontowano nową platformę, na której bociany będą mogły zamieszkać – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja.  Firma na swoich słupach energetycznych utrzymuje około 1600 takich platform, co roku wymienia kilkadziesiąt z nich w ramach akcji „Bocian nasz”. – Stwarzamy takie warunki by bociany mogły bezpiecznie się osiedlać oraz by gniazda nie stanowiły zagrożenia dla linii energetycznej – dodaje rzeczniczka.

Swoje imiona ptaki zyskały, gdy Tauron w 2007 roku po raz pierwszy na słupie energetycznym na przeciwko Pałacu w Rybnej zamontował platformę na bocianie gniazdo. Wówczas można było też śledzić losy bocianiej rodziny dzięki zamontowanej obok gniazda internetowej kamerce.

Kiedy należy spodziewać się przylotu Lotki i Tymka? – Prawdopodobnie na początku kwietnia, a może już w ostatnich dniach marca – mówi Henryk Kościelny, obserwator ptaków i fotograf przyrody. – Niestety z uwagi na coraz mniejszą liczbę żerowisk liczba przylatujących na Śląsk bocianów obniżyła się o 35 %. Z 40 gniazd usytuowanych w powiecie tarnogórskim zostało obecnie 16 – dodaje. 

Boćki są już w drodze, by przylecieć z Afryki pokonać muszą około 5 tysięcy kilometrów. 

Fotografia z bocianami – autor – Henryk Kościelny

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.