Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Remont kamienicy i rewitalizacja miejskiej przestrzeni

Drukuj stronę
Drukuj

Okazała kamienica przy ul. Lewka 5 niszczała przez lata, bo ustalanie stanu prawnego i komunalizacja zajęły sporo czasu. Budynek stał się w końcu własnością miasta. Dzięki remontowi budynku, który przeprowadzi MTBS i planowanej rewitalizacji ulicy poprawi się estetyka tego kwartału starego miasta, a w kamienicy powstaną nowoczesne mieszkania i lokale użytkowe.

– Kamienica stanowiła własność osób prywatnych, przez lata zarządzała nią gmina, a ówcześni lokatorzy doprowadzili do znaczącej dewastacji obiektu. Udało nam się dowieść przed sądem, że wymienieni w księgach wieczystych właściciele budynku już nie żyją i nie posiadają spadkobierców. To długotrwały proces. Sąd przekazał ostatecznie kamienicę Skarbowi Państwa, a wojewoda na nasz wniosek wyraził zgodę na jej komunalizację – opowiada Piotr Skrabaczewski, burmistrz ds. gospodarczych. 

Budynek został już aportem wniesiony do Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które za zadanie będzie miało wyremontować obiekt. Ulica Lewka jako jedna z wielu w obrębie starówki zostanie też objęta rewitalizacją, którą zajmie się Miejski Zarząd Ulic i Mostów. Przypomnijmy, efektem końcowym rozłożonej na lata inwestycji będzie przywrócenie kostki granitowej na jezdniach i  chodnikach, uporządkowanie miejsc do parkowania, nowe ławki, latarnie, zieleń, stojaki na rowery a nawet punkty czerpania wody z poidełkami dla zwierząt. 

– Przy ulicy Lewka uda nam się dzięki temu stworzyć fajne estetyczne miejsce do mieszkania, handlowania i spędzania czasu – mówi Skrabaczewski. 

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Sprawdź program