Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Polska rodzina z Kazachstanu zamieszkała w Tarnowskich Górach

Drukuj stronę
Drukuj

Kolejna rodzina repatriantów przyjechała wczoraj wieczorem do naszego miasta. Młode małżeństwo: Augusta i Ivan Lowińscy wraz z dwójką dzieci – 2 letnim Szymonem i 6 letnią Alicją mieszkali dotąd w Ałmaty – największym mieście Kazachstanu (do 1998 roku była to stolica tego kraju). Ivan ma udokumentowane polskie korzenie – jego ojciec i dziadek byli Polakami. Dalecy krewni Augusty także mają polskie korzenie.

Augusta jest w wykształcenia inżynierem geodezji, a jej mąż Ivan – analitykiem informatycznym. – W Ałmaty mieszkaliśmy na przedmieściach miasta, w górach. W Tarnowskich Górach bardzo nam się podoba, bardzo tutaj tutaj ładnie. Staraliśmy się o przyjazd do Polski od kilku lat – opowiada Augusta.  – Ivan już dawno chciał przyjechać do Polski – mówi o mężu, który od 5 lat chodził w Kazachstanie na lekcje języka polskiego. 

Gmina zapewniła rodakom zza wschodniej granicy mieszkanie z zasobów komunalnych wraz z wyposażeniem oraz wszelką niezbędną im pomoc w adaptacji w nowym dla nich środowisku. Środki na osiedlenie się repatriantów otrzymaliśmy z budżetu państwa, w ramach dotacji celowej. Urząd Miejski pomoże też młodym w znalezieniu pracy. 

W Tarnowskich Górach mieszkają już trzy rodziny repatriantów. Dwie zostały do nas sprowadzone w 2001 roku z Kazachstanu i z Ukrainy. Trzecia przybyła w kwietniu minionego roku z Gruzji. 

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.