Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Ochrona muraw galmanowych – projekt UE

Drukuj stronę
Drukuj

28 listopada w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie informacyjne wraz z prezentacją projektu pod nazwą “Dobre praktyki dla wzmocnienia bioróżnorodności i aktywnej ochrony muraw galmanowych rejonu śląsko – krakowskiego BioGalmany”.

Spotkanie otworzył Zastępca Burmistrza Miasta Pan Piotr Skrabaczewski, natomiast projekt zaprezentowali pracownicy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Pani dr Monika Jędrzejczyk-Korycińska, koordynator projektu oraz dr hab. Adam Rostański, koordynator merytoryczny ds. działań w Tarnowskich Górach. Prelegenci omówili efekty badań przeprowadzonych na hałdzie, w wyniku których m.in. potwierdzono występowanie w tym rejonie zadrzechni fioletowej (Xylocopa violacea) – pszczoły uważanej od 2002 roku za gatunek wymarły w Polsce.

Projekt zakłada szereg działań, m.in. usuwanie materii organicznej, usuwanie drzew i gatunków inwazyjnych, montaż zapory czy budowę ścieżki turystyczno-dydaktycznej. Działania te pozwolą odbudować zanikające murawy galmanowe występujące na hałdzie. Było to pierwsze, lecz nie ostatnie w Tarnowskich Górach spotkanie dotyczące Projektu. Realizacja zadania potrwa do 2021 roku.

Projekt realizowany jest ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 (działanie 2.4 ochrona przyrody i edukacja ekologiczna – działania o charakterze dobrych praktyk, związane z ochroną zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych) i współfinansowany jest ze środków Funduszu Spójności.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.