Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Prawo wodne – nowe przepisy

Drukuj stronę
Drukuj

Z dniem 1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy nowej ustawy Prawo wodne, tj. ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. (Dz U. z 2017r. poz. 1566 z późn. zm.). Nowym zadaniem wójta/ burmistrza/prezydenta miasta, wynikającym z tej ustawy, jest pobór opłat za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej.

Z wyżej przywołanej definicji tej opłaty wynikają warunki, które muszą być spełnione łącznie:

1) nieruchomość, na której wykonywane są roboty lub obiekty budowlane trwale związane z gruntem i mające wpływ na zmniejszenie retencji ma powierzchnię powyżej 3500 m2,

2) zmniejszenie retencji polega na wyłączeniu z powierzchni biologicznie czynnej więcej niż 70% powierzchni nieruchomości,

3) nieruchomość, na terenie której następuje zmniejszenie naturalnej retencji położona jest na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej.

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1722), która weszła w życie z dniem 20 września 2018 r., wprowadziła obowiązek składania oświadczeń przez podmioty obwiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne:

• Wodom Polskim w celu ustalenia wysokości opłaty zmiennej oraz wysokości opłaty z tytułu chowu i hodowli ryb,

• wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta w celu ustalenia wysokości opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej.

Zgodnie ze znowelizowanym art. 552 ustawy – Prawo wodne podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne będą składały oświadczenia  w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału.

Stosownie do art. 6 nowelizacji Prawa wodnego – podmioty korzystające z usług wodnych składają po raz pierwszy Wodom Polskim oświadczenia za pierwszy pełny kwartał przypadający po dniu wejścia w życie nowelizacji Prawa wodnego. Nowelizacja Prawa wodnego weszła w życie pod koniec trzeciego kwartału (w dniu 20 września 2018 r.), a więc pierwszym pełnym kwartałem jest kwartał czwarty 2018r. W tej sytuacji podmioty będą składały Wodom Polskim po raz pierwszy oświadczenia w celu ustalenia wysokości opłaty zmiennej oraz opłaty na potrzeby chowu lub hodowli ryb, za czwarty kwartał 2018 r., a więc w terminie  1 – 30 stycznia 2019 r. Wzory oświadczeń zostaną zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Wód Polskich po dniu 1 grudnia 2018 r.

Zasada określona w przywołanym art. 6 nowelizacji Prawa wodnego dotycząca pełnego kwartału, za który składa się po raz pierwszy oświadczenie, nie obejmuje podmiotów składających oświadczenia wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta w celu ustalenia wysokości opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej. W przypadku tych podmiotów obowiązek składania oświadczeń wchodzi w życie wraz z dniem wejścia w życie ustawy. Oznacza to, że podmioty te składają po raz pierwszy oświadczenia wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta za III kwartał 2018 r., a więc w terminie 1 – 30 października 2018 r.  Wzór oświadczenia jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Wód Polskich pod adresem: https://wodypolskie.bip.gov.pl/kzgw/wzor-oswiadczenia-dotyczacego-oplat-za-uslugi-wodne.html 

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.