Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

MZKP przejdzie pod zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Drukuj stronę
Drukuj

Duży może więcej. Taka zasada przyświecała powstaniu Metropolii i taką ideą kierują się przedstawiciele – w tym Tarnowskich Gór – gmin, którzy zdecydowali wczoraj o tym, że Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej oraz PKM Świerklaniec wraz z autobusami i organizacją przejazdów autobusowych zostanie włączony do metropolitalnego systemu przewozów pasażerskich. Decyzję o tym podjęło wczoraj  jednogłośnie Zgromadzenie MZKP oraz Zgromadzenie GZM. Nowa, wspólna dla całej Metropolii  organizacja przewozów autobusowych zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

– Związki takie jak MZKP powołano, aby wspólnie radzić sobie z zadaniami, których nie mogą udźwignąć pojedyncze gminy, metropolia w myśl tej samej zasady – aby połączyć w jedno to, co ważne dla całego regionu czyli transport – to szansa na połącznie sił w większym podmiocie i szansa na rozwój dla nas wszystkich – mówił Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza Tarnowskich Gór w czasie zgromadzenia MZKP.

Nikt z obecnych na posiedzeniu przedstawiciele nie miał wątpliwości co do słuszności postępowania polegającego na likwidacji MZKP wraz z przekazaniem rzecz Metropolii organizacji przewozów oraz przekazaniu jej mienia. – I tak już teraz płaciliśmy za część przewozów na terenie metropolii – mówili przedstawiciele gmin takich jak Wielowieś czyli nie znajdujących się w Metropoli, a należących do MZKP.

Obecnie pięć gmin znajdujących się w takiej jak Wielowieś sytuacji i tak złożyło akces do Metropolii.

Co stanie się po likwidacji MZKP w związku z przewozami? Ich obsługą zajmie się na tych samych zasadach co do tej pory Metropolia. Warto zaznaczyć, że z dniem 1 stycznia przestanie istnieć także KZK GOP, Metropolia przejmie również spółkę MZK Tychy. Pracownicy wszystkich tych przedsiębiorstw nie stracą pracy, zmieni się jedynie ich pracodawca

– U nas od dawna w dyspozytorni działa system lokalizacji pojazdów, więc łatwo nam sterować ich ruchem – dla przykładu KZK GOP takiego centrum sterowania nie ma  będziemy chcieli, aby centralna dyspozytornia na bazie naszego sprzętu została utworzona u nas – zapowiada Henryk Szudy, prezes MZKP.

MZKP Tarnowskie Góry od początku istnienia Metropolii współpracuje z tworzonym obecnie przez 41 gmin związkiem wspólnie korzystając z kartu ŚKUP oraz organizując bezpłatną komunikację w tzw. dni smogowe. Do tej pory MZKP nie otrzymało z tego tytułu należności, co spowodowało istotny ubytek dochodów w Związku. Razem z gwałtownymi wzrostami cen paliw wywołało to zatory płatnicze Związku. – Z dniem 1 stycznia przyszłego roku te zobowiązania znikają – informuje Szudy dodając że moment jest rewolucyjny. – Dzięki połączniu powstanie jeden organizator komunikacji na całym Śląsku, w związku z czym będziemy mieć jedną wspólną taryfę i jeden wspólny bilet – wyjaśnia Szudy.

Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zapowiada uruchomienie dla wszystkich swoich 41 miast i gmin członkowskich wspólny bilet autobusowo-tramwajowo-kolejowy na początku 2019 roku.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.