XV Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

XV Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej

Drukuj stronę
Drukuj

Zapraszamy na trzeci koncert cyklu Wieczorów w kościele Zbawiciela

XV Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej - infografika

Henryk Jan Botor jest polskim kompozytorem, dyrygentem, organistą i pedagogiem; członkiem Związku Kompozytorów Polskich.

Gry na fortepianie uczył się początkowo prywatnie, potem w szkołach muzycznych w Tychach i Bielsku-Białej. Ukończył krakowską Akademię Muzyczną, uzyskując dyplomy w trzech specjalnościach: wychowanie muzyczne (1984), kompozycja (klasa Marka Stachowskiego, 1989) oraz gry na organach (klasa Mirosławy Semeniuk-Podrazy, 1989). W 1990 wziął udział w Letniej Akademii Organowej w Haarlem, kształcąc się pod kie­run­kiem Hansa Haselböcka i Andersa Bondemana.

Występował w Polsce, Holandii, Niemczech, wykonując m.in. własne kompozycje oraz improwizacje. Jego utwory wykonywane były przez takie orkiestry, jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, orkiestry Filharmonii Krakowskiej i Filharmonii Śląskiej, miały wykonania w ramach wielu festiwali, m.in. Śląskich Dni Muzyki Współczesnej, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich.
Podczas papieskiej mszy na krakowskich Błoniach w 2006, stanowiącej kulminację pielgrzymki do Polski papieża Benedykta XVI, odbyło się prawykonanie utworu Tu es Petrus, który Botor skomponował specjalnie na to spotkanie z papieżem. Opracował też akompaniament oraz śpiewy chóralne pieśni m.in. Boże, coś Polskę i Zwycięzca śmierci.

W jego dorobku kompozytorskim znajdują się utwory symfoniczne, kameralne, fortepianowe, organowe i wokalne. Szczególnie interesuje go orkiestra symfoniczna z jej niewykorzystaną jeszcze kolorystyką przy konwencjonalnym użyciu instrumentów. Skomponował też muzyką do kilku filmów dokumentalnych.
Henryk Jan Botor wykłada na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, w Katedrze Muzyki Religijnej Akademii Muzycznej w Krakowie.
(źródło: Wikipedia)

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.