Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

BIP Informacje dla niepełnosprawnych Ważne adresy

Menu główne

Wielki comeback Serwisu Carnalla!

Drukuj stronę
Drukuj

Po 174 latach filiżanki z miniaturami XIX-wiecznych Tarnowskich Gór wróciły na kilka miesięcy do miasta. Będziecie mogli je zobaczyć na wystawie „Miasto z porcelany. Widoki Tarnowskich Gór na Serwisie Carnalla”. Ekspozycja będzie czynna od 29 września 2018 roku do 31 marca 2019 roku!

Serwis pochodzi ze zbiorów Deutsches Bergbau-Museum Bochum. Wykonany w Pradze serwis był prezentem absolwentów szkoły górniczej w Tarnowskich Górach dla Rudolfa von Carnalla, ich dyrektora. Wręczyli mu go w 1844 r., gdy odchodził do innej pracy. Carnall był nie tylko pedagogiem, lecz także górnikiem – nadsztygarem i nadinspektorem Wyższego Urzędu Górniczego. Od 1824 do 1834 r. nadzorował budowę Głębokiej Sztolni Fryderyk, która jest imponującym świadectwem jego umiejętności.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Archiwalna wersja strony WWW

Miło jest nam Państwa powitać na całkowicie nowej stronie
Urzędu Miasta Tarnowskie Góry.

Dla tych, którzy przyzwyczaili się do starej strony i będą potrzebować trochę czasu na zaznajomienie się z nową kierujemy jeszcze przez kilka tygodni na starą wersję strony – archiwum.tarnowskiegory.pl