Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Afrykańskie rytmy i tarnogórska ławeczka pod familokiem podbiły stolicę!

Drukuj stronę
Drukuj

Tarnogórscy studenci okazali się mistrzami w zmaganiach muzyczno-taneczno-teatralnych podczas Juwenaliów w Warszawie, w których udział wzięło aż 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski. Grand Prix w kategorii muzyka – najwyższe odznaczenie festiwalowe przyznawane w tej kategorii trafiło do zespołu kierowanego przez Izabelę Lysik –Różańską. Uczelniane małżeństwo – Henryka i Andrzej Żurek zdobyło I miejsce w kategorii muzyka – duety. Zespół teatralny za widowisko „Na ławeczce pod familokiem” otrzymał z kolei I nagrodę w kategorii teatr. Widowisko nawiązujące do tradycji śląskich, podkreśliło również wielkie wydarzenie z roku 2017 jakim był wpis tarnogórskich zabytków na listę UNESCO. Dodatkowo zespół taneczny za występ pt„Czary, mary” zdobył wyróżnienie. – To nasz ogromny sukces i wielka radość – mówi Magdalena Latacz, prezes tarnogórskiego UTW.

Juwenalia odbywały się od 23 do 25 września 2018 r w Warszawie i zgromadziły pozytywnie, artystycznie zakręconych seniorów z Uniwersytetów Trzeciego Wieku i innych ośrodków.  Na deskach Teatru Palladium i Klubu „Hybrydy” zaprezentowało się ok. 110 zespołów z całej Polski występujących w kategoriach taniec, teatr, kabaret oraz muzyka. Zespoły oceniane były przez jury, składające się z warszawskich autorytetów artystycznych

Grand Prix w kategorii muzyka – zespoły wokalne – najwyższe odznaczenie festiwalowe przyznawane w danej kategorii trafiło do zespołu kierowanego przez Izabelę Lysik –Różańską. W skład zespołu wchodzą: Elżbieta Płaczek, Maria Gołąbska-Marulewska, Henryka Żurek, Teresa Markowska, Alojza Stabach, Jadwiga Psiuk, Ewa Słabik , Krystyna Ścisłowska, Barbara Brzoza, Maria Witkowska, Magdalena Latacz, Bogumiła Sukiennik, Barbara Holy, Dorota Pyka i Henryka Borkowska-Szmatloch. 

Uczelniane małżeństwo – Henryka i Andrzej Żurek, które zdobyło I miejsce w kategorii muzyka – duety podbiło serca jurorów piosenkami Anny Jantar i Piotra Rubika. Do występu studentów przygotowywała Irena Jasiurkowska.

Zespół teatralny za widowisko „Na ławeczce pod familokiem” zdobył I miejsce w kategorii teatr . Widowisko nawiązujące do tradycji śląskich, podkreśliło również wielkie wydarzenie z roku 2017 jakim był wpis tarnogórskich zabytków na listę UNESCO. Mimo, że aktorzy mówili w gwarze śląskiej publiczność doskonale reagowała na przedstawiane sytuacje. W widowisku wystąpili: Henryka Borkowska –Szmatloch (scenarzysta, reżyser, aktorka), Henryka Żurek, Teresa Markowska, Maria Witkowska, Bogusława Sukiennik, Andrzej Hajduk i Jerzy Zieliński. Scenografem była Grazyna Jurek, inspicjentem Barbara Holy a muzycznie zespół przygotowała Irena Jasiurkowska.

Zespół taneczny za występ pt„Czary, mary” zdobył wyróżnienie . Nasze tancerki Bogusia Sukiennik, Barbara Holy, Maria Witkowska, Maria Koffmahn, Krystyna Ścisłowska, Aleksandra Moch i Helena Domańska pod okiem Marzeny Kobryń zaprezentowały się w tańcu nowoczesnym .

Udział w Juwenaliach był wspierany przez Gminę Tarnowskie Góry w ramach realizacji zadania z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Organizatorem Juwenaliów jest Fundacja AVE a wspiera je m.st. Warszawy w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Białołęckim Ośrodkiem Kultury, Teatrem Palladium i Klubem Hybrydy.

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.