Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Kolejne unijne pieniądze płyną do Tarnowskich Gór!

Drukuj stronę
Drukuj

Wczoraj tarnogórska Rada Miejska udzieliła zgody na przyjęcie do budżetu miasta ponad 3,5 mln zł dotacji będącej zwrotem części kosztów budowy kanalizacji m.in. w Pniowcu. Dziś w Warszawie burmistrz Arkadiusz Czech z przedstawicielami Urzędu Miejskiego w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska podpisał umowę dotacyjną. Na miejscu okazało się, że wkrótce pojawi się szansa na pozyskanie kolejnych 4 milionów!

Warta 16 mln zł i zbudowana w całości za pieniądze miejskie kanalizacja w Pniowcu jest gotowa od lipca, właśnie zaczynają przyłączenia do niej domów. Dotacja będzie zwrotem części kosztów poniesionych już przez gminę w ramach IV fazy budowy sieci w mieście.

– Dzisiejsza umowa przewidująca zwrot części poniesionych przez miasto kosztów efekt naszej wieloletniej konsekwencji w kanalizacji miasta i przygotowywania wszystkich procedur zgodnie z bardzo wyśrubowanymi, unijnymi procedurami – komentuje burmistrz Arkadiusz Czech. – Dzięki skupieniu się właśnie na tej dziedzinie, po kilku latach ciężkiej pracy i rozsądnego planowania wydatków praktycznie całe miasto jest skanalizowane.  Konsekwencja w projektowaniu kolejnych etapów powoduje, że sieć, choć w małej już skali w ramach likwidowania tzw. białych plam” , projektuje się i buduje cały czas – dodaje burmistrz przypominając, że w poprzednich trzech fazach budowa kanalizacji, przy udziale unijnych pieniędzy, pochłonęła blisko 300 mln zł.

W ramach IV etapu budowy kanalizacji 20 km sieci powstało w Pniowcu, ale również przy ul. Pastuszki, Tołstoja, Liściastej, Dymarskiej i Zawiśloka. Dzięki temu z szamb lada dzień będzie mogło zrezygnować około 400 domostw, a ich mieszkańcy będą mogli odprowadzać ścieki wygodnie i bezproblemowo. Przy okazji zmniejszy się też ryzyko zanieczyszczenia gleby i wód.

Podczas dzisiejszego spotkania  w warszawie burmistrz otrzymał zapewnienie, że miasto będzie mogło się starać o zwrot kolejnej, opiewającej na 4 mln zł kolejnej części poniesionych w IV fazie kosztów budowy kanalizacji.

Jak już wspomnieliśmy, w Pniowcu po blisko dwóch latach prac ponad 20 km sieci z przepompownią oraz tranzytem do oczyszczalni ścieków ,,Leśna” wraz z odtworzeniem dróg są już gotowe. Wczoraj do mieszkańców Pniowca i innych ulic, gdzie powstała kanalizacja wysłano pierwsze listy informujące o zasadach przyłączania się do sieci oraz możliwości starania się w tej mierze o miejskie dopłaty.

W pismach przypomina się, że obowiązkiem właściciela nieruchomości jest podłączenie do wybudowanej sieci i zawarcie stosownej umowy z jej Operatorem. W związku z powyższym prosimy o kontakt z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Tarnoh wskich Górach, przy ulicy Opolskiej 51 celem dokonania uzgodnień technicznych i wykonania przyłącza.

W listach znajduje się także informacja o możliwości otrzymania dotacji na dofinansowanie kosztów budowy lub przebudowy przyłącza kanalizacyjnego. Zasady przyznania i rozliczenia dotacji zawiera stosowna uchwała Rady Miejskiej. Szczegółowe informacje w tej sprawie można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach przy ul. Sienkiewicza 2 oraz na stronie internetowej www.tarnowskiegory.pl w zakładce „Dla mieszkańca/Ochrona środowiska”.

 

Dodatkowe informacje:

Uzgodnienia techniczne informacje można uzyskać w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach, ul. Opolska 51, w Dziale Technicznym, usługi w zakresie wykonania sieci i przyłączy, tel.: (32) 78-40-246.

Zawarcie umowy na odprowadzenie ścieków komunalnych można zrealizować w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach, ul. Opolska 51 w Biurze Obsługi Klienta w dniach wtorek, środę, czwartek, piątek  od 700 do 1500, a w poniedziałek od 700 do 1700 tel. : (32) 78-40-200, 270.

Dotacje do przyłączy informacje można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Tarn. Górach, ul. Sienkiewicza 2, w Wydziale Ochrony Środowiska, tel. (32) 39-33-695

Informacje ogólne w sprawie budowy przyłącza kanalizacji można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach, ul. Piastowska 8, w Zespole ds. Realizacji Projektu, tel. (32) 76-90-354

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.