Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Budżet Partycypacyjny 2019 – rozstrzygnięcie jest co najmniej zaskakujące

Drukuj stronę
Drukuj

Spośród dziewięciu złożonych w tym roku projektów pięć przeszło pozytywną weryfikację formalną. Niestety, do kolejnych trzech nie doniesiono w terminie wymaganych regulaminowo list poparcia. Oznacza to, że do realizacji przeznaczone mogą być jedynie dwa projekty w dwóch z trzech rejonów miasta. Głosowanie najprawdopodobniej nie będzie konieczne.

Wspomniane cztery projekty, które nie spełniły wymogów formalnych, nie miały wystarczającego poparcia 30 osób zameldowanych w Tarnowskich Górach. O ile nazwisk z numerami PESEL było niejednokrotnie więcej, po ich weryfikacji okazało się, że na listach poparcia mieszkańców miasta jest mniej niż wymaganych 30.

– Często zdarza się, że ktoś podpisuje się pod wnioskiem nie zastanawiając się, gdzie jest zameldowany i stąd podpisy, które nie spełniają warunków regulaminu – komentuje Radosław Czajka, naczelnik miejskiego wydziału Inwestycji i Remontów i szef Zespołu Weryfikującego Wykonalność Projektów. Podobne przypadki miały miejsce już we wcześniejszych edycjach akcji.

Regulamin Budżetu Partycypacyjnego przewiduje, że oprócz elektronicznego zgłoszenia wniosku konieczne jest także doniesienie do Urzędu Miejskiego papierowych list poparcia z podpisami popierających (w formularzu online nie było takiej możliwości) do 7 dni od złożenia wniosku. Maksymalny termin złożenia upłynął w piątek 14 września. W sześciu przypadkach (na dziewięć) takie listy złożono, w trzech podpisów nie dostarczono. – Wszystkie z nich zostały wcześniej zweryfikowane pozytywnie co oznacza, że gdyby podpisy dotarły do urzędu byłyby skierowane do głosowania – mówi Radosław Czajka.

Efekt jest taki, że jedynie dwa projekty spełniają warunki regulaminu: jeden w obejmującym dzielnicę Śródmieście-Centrum rejonie nr 1 oraz w rejonie 3, na który składają się dzielnice: Lasowice, Sowice, Strzybnica, Rybna, Pniowiec i Osada Jana.

W rejonie drugim (Bobrowniki, Repty, Stare Tarnowice i Opatowice) żaden z projektów nie przeszedł weryfikacji,

Dwa dopuszczone, jak na razie, projekty – po jednym na okręg – oznaczają, że głosowanie może stać się zbędne. Do 25 września wszyscy wnioskodawcy mogą składać do Burmistrza Tarnowskich Gór odwołania.

Co w takim razie z rejonem 2 i przeznaczonymi na jego projekt 250 tys. złotych?

Uchwała Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach „w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych w formie Budżetu Partycypacyjnego Gminy Tarnowskie Góry na 2019 rok” w zaistniałej sytuacji nie daje możliwości procedowania w celu ustalenia beneficjentów Budżetu Partycypacyjnego w tym okręgu, ale burmistrz Arkadiusz Czech ma pomysł na inne rozwiązanie. Jego adresatami mają być radni.

– Rozważam skierowanie pod obrady Rady Miejskiej projektu rozdysponowania niewykorzystanej kwoty 250 tys. zł na w tym rejonie w ramach budżetu miasta – a więc już nie partycypacyjnego, bo na to nie pozwalają przepisy – na 2019 rok – zapowiada burmistrz.

 

Zweryfikowane pozytywnie dwa projekty to:

– Rowerowe Miasteczko Ruchu Drogowego przy szkole podstawowej nr 10 przy ul. Kochanowskiego 15 (rejon  nr 1)

– Budowa Siłowni zewnętrznej oraz boisk do boule przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 przy ul. Powstańców Warszawskich w Rybnej (rejon nr 3)

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.
Sprawdź program