Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

ANNUM Festival: Mieszczanin szlachcicem

Drukuj stronę
Drukuj

Trzecie tegoroczna odsłona największego festiwalu muzyki dawnej na Górnym Śląsku już w sobotę 29 września w Tarnogórskim Centrum Kultury. Bilety kosztują jedyne 5 złotych!

 MIESZCZANIN SZLACHCICEM czyli historyczne kostiumy, historyczna inscenizacja, historyczna muzyka.

W jednym ze swoich filmów Woody Allen opowiada historię małżeństwa, które osiągając wymarzoną wysoką pozycję finansową, próbuje dołączyć do elity towarzyskiej i intelektualnej Nowego Jorku. Problem polega na tym, że oboje udają kogoś innego niż są w rzeczywistości. Szastając przypadkowo zdobytą fortuną nie są w stanie przykryć braków w wykształceniu oraz zataić faktu, że do tej pory parali się oszustwami i małymi kradzieżami. Innymi słowy, są małżeństwem tytułowych „drobnych cwaniaczków”. 

Nie jest to jednak temat nowy, nawet jeśli w dzisiejszych czasach zdaje się wciąż aktualny. Na przestrzeni wieków podejmowano go już przecież wielokrotnie – to dowód na to, że wciąż trapią nas te same problemy. 

  Takim przykładem ponadczasowego problemu jest właśnie sztuka Molière’a o wymownym tytule Mieszczanin Szlachcicem. Pan Jourdain potrząsając pełną sakiewką, pragnie utorować sobie drogę do lepszego (w jego wyobraźni) arystokratycznego środowiska. Świadomy braku ogłady, zatrudnia nauczyciela tańca oraz muzyki, mistrza fechtunku, a nawet filozofa. Zapatrzony we własne pragnienie, ignoruje rozwijającą się w ukryciu miłość córki do kupca Kleanta oraz rozsądne rady żony, która podpowiada mu, że w życiu nie należy „stroić się w nie swoje piórka”. 

Dzieło Molière’a stało się kanwą znakomitej komedii baletowej Jean-Baptiste’a Lullyego, jaka powstała w 1670 r. na zamówienie króla Ludwika XIV, ku rozrywce tamtejszej arystokracji. Spektakl jest popisem sztuki aktorskiej, muzycznej i inscenizacyjnej. Całość spektaklu zrealizowanego w ramach ANNUM festival – jedynego całorocznego festiwalu muzyki dawnej na Śląsku – utrzymana będzie w zgodzie z historycznymi założeniami i konwencją komedii dell’Arte

Polska produkcja widowiska jest premierą nowego przekładu dzieła, z oryginalną, zachowaną muzyką barokową Lully’ego. 

TARNOWSKIE GÓRY

29 września 2018; 18:00

Tarnogórskie Centrum Kultury (ul. J. Sobieskiego 7)

Bilety w cenie 5 PLN do nabycia w kasach TCK 

Obsada.

Jean-Baptiste Molière & Jean-Baptiste Lully

MIESZCZANIN SZLACHCICEM.

Le bourgeois gentilhomme

wykonawcy:

Studio Dono

Trupa KOMEDIANTY

Jonathan Fröhlich – Pantalon Jourdain, Arlekin.

Agnieszka Cianciara-Fröhlich – Pani Jourdain, Arlekina, Markiza Dorymena, Nauczyciel Szermierki.

Katarzyna Gazdowicz – Lucylla, Michasia, Nauczyciel Muzyki.

Łukasz Łęcki – Kleant, Markiz Dorant, Nauczyciel Filozofii, Krawiec.

Dariusz Brojek – Nauczyciel Tańca. Choreografia.

The Violin Consort

Zbigniew Pilch – współpraca muzyczna

Agnieszka Cianciara-Frölich – scenografia i reżyseria

Zygmunt Magiera – kierownictwo artystyczne / dyrygent

PREMIERA nowego przekładu sztuki z muzyką wykonywaną na żywo.

Festiwalowi tradycyjnie już towarzyszą warszraty muzyczne dla dzieci ANNUM Kids

Czy muzyka jest jeszcze piękna? 

Czy można stworzyć dźwiękową mapę miasta? 

Czy da się zbudować miasto, które śpiewa?

Czy głos może zmienić się w bąbelki? 

Po raz kolejny ruszamy w muzyczną podróż podczas przedkoncertowych warsztatów ANNUM KIDS. Tym razem jednak zapraszamy już nie tylko dzieciaki, ale całe rodziny do odkrywania dźwiękowego krajobrazu naszego otoczenia. 

Świat w którym żyjemy cierpi na zanieczyszczenie dźwiękiem. Na każdym kroku słychać szum i hałasy. Muzyka coraz częściej staje się niestety tylko tłem, a hałas towarzyszy nam nieprzerwanie. Często nie jesteśmy świadomi jak bardzo negatywnie wpływa to na nasze życie. Pora zatem wziąć dźwięki na warsztat i zrobić z nimi porządek! 

Będziemy więc robić eksperymenty i słuchać… Siebie nawzajem i świata dookoła. Wyruszymy na spacer dźwiękowy, gdzie szukać będziemy pięknych brzmień. Zbudujemy własne miasto, które będzie miejscem przyjemnym dla uszu. A na sam koniec wrócimy wreszcie do muzyki i zwieńczymy cały cykl warsztatów własną kompozycją. 

Wszystkiego dźwięcznego!  

ANNUM KIDS – TARNOWSKIE GÓRY

29 września 2018; 13:00

Tarnogórskie Centrum Kultury [ul. Sobieskiego 7]

Muzyczne warsztaty rodzinne

Wiek: 4-99 lat ; Czas trwania 45 minut

MIASTO ŚPIEWA – budujemy krajobraz dźwięków

Obowiązują wcześniejsze zapisy do dnia 26 września 2018

Zapisy na stronie: www.annumfestival.pl

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.