Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

503 mln zł na limuzynę na szynach!

Drukuj stronę
Drukuj

PKP Polskie Linie Kolejowe i Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały dziś (19.09.) umowę na dofinansowanie projektu odbudowy linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie, czyli połączenia kolejowego do lotniska Katowice-Pyrzowice. Wieloletnie starania miasta w ramach projektu „Limuzyna na szynach” przynoszą rezultaty. Pod koniec 2022 roku odbudowana linia nr 182 stanie się kluczowym połączeniem kolejowym dla całego Śląska i alternatywą dla samochodu w dojazdach do Katowic.

– To potwierdzenie tego, co wiedzieliśmy już lipcu. I powtórzę po raz kolejny – każdy kolejny krok w kierunku rewitalizacji linii 182 to bardzo dobra informacja – nie tylko dla tarnogórzan ale dla mieszkańców całej północnej części regionu – komentuje burmistrz Arkadiusz Czech, akcentując, że zawsze zwracał uwagę na konieczność odbudowy linii 182, która stanie się częścią przyszłej kolei aglomeracyjnej.

Przypomnijmy: propozycja wykorzystania linii kolejowych nr 131 oraz nr 182 relacji Tarnowskie Góry – Zawiercie, jako alternatywnego połączenia pomiędzy Katowicami a lotniskiem w Pyrzowicach, została przedstawiona przez tarnogórską Radę Miejską już 27 lutego 2013 roku.

Wartość dofinansowania to 503 mln zł, a inwestycja zostanie zrealizowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowana inwestycja jest warta 742 mln zł. Wsparcie Unii Europejskiej, po odliczeniu kosztów, które nie kwalifikowały się do dofinansowania (ok. 152 mln zł), jest niebagatelne, a było kluczowe dla zapewnienia portu lotniczemu w Katowicach połączenie z miastem. Wolne środki w Krajowym Programie Kolejowym nie wystarczyłyby bowiem na zapewnienie dojazdu pociągiem z konurbacji górnośląsko-zagłębiowskiej na lotnisko.

Poza pracami budowlanymi, inwestycja obejmuje zaprojektowanie odbudowy linii i późniejsze pełnienie nadzoru autorskiego. Cała dokumentacja potrzebna do przeprowadzenia inwestycji powinna być gotowa w sierpniu 2019 roku. W przyszłym roku ma zostać również ogłoszony przetarg na jej wykonanie, którego rozstrzygnięcie zaplanowano na 2020 rok. Prace budowlane potrwają do końca 2022 roku.

Dojazd do portu lotniczego w Pyrzowicach będzie możliwy zarówno od strony Tarnowskich Gór jak i Zawiercia. Orientacyjny czas przejazdu na lotnisko z Tarnowskich Gór to ok. 17 minut natomiast z Zawiercia ok. 23 minuty. Inwestycja przewiduje elektryfikację ok. 45 km linii oraz budowę dwóch dwupoziomowych skrzyżowań z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW-913 relacji Będzin – Pyrzowice (droga dojazdowa do lotniska). PKP PLK planują na tym odcinku prędkość maksymalną dla pociągów pasażerskich – 140 km/h, dla towarowych – 80 km/h, natomiast dopuszczalny nacisk na oś ma wynieść 221 kN/oś.

źródło: portal Rynek Lotniczy

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.