Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Zarządzanie kryzysowe – zagrożenia i postępowanie – terroryzm

Drukuj stronę
Drukuj

Zagrożenia terroryzmem

W województwie śląskim mogą wystąpić następujące rodzaje terroryzmu:

a) Terroryzm kryminalny

Z tego typu terroryzmem należy liczyć się ze strony następujących środowisk:

przestępczych, prowadzących nielegalne interesy, służy on do porachunków wewnątrz zorganizowanych grup przestępczych poprzez: podkładanie ładunków wybuchowych w miejscach publicznych pod samochodami, w samolotach, podkładanie ładunków wybuchowych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych – pod mieszkania przyszłych ofiar; podpalenia mieszkań przyszłych ofiar, w tym również w budynkach wielorodzinnych; zastraszanie urzędników publicznych o podłożeniu ładunków wybuchowych w celu osiągnięcia pożądanych korzyści w postaci odstąpienia przez nich od działań wymierzonych w nieformalne grupy przestępcze bądź też w ich przywódców;
osób umysłowo chorych: zgłoszenie fałszywych alarmów o podłożeniu ładunków wybuchowych w obiektach użyteczności publicznej tj. szpitalach, sądach, urzędach administracji rządowej i samorządowej;
młodzieży szkolnej: zgłaszanie fałszywych alarmów o podłożeniu ładunków wybuchowych, bądź też aktów bioterroryzmu oraz rozpylanie na terenie szkół substancji żrących i cuchnących niewiadomego pochodzenia.

b) Terroryzm polityczny

Tego typu terroryzm jest związany z legalnie działającymi organizacjami związków zawodowych, organizacjami społecznymi oraz grupami pracowniczymi niezrzeszonych i może on przyjmować następujące formy:

blokady dróg o znaczeniu strategicznym;
blokady szlaków i węzłów kolejowych;
blokady budynków administracji rządowej i samorządowej;
organizowanie manifestacji i wieców bez wymaganego zezwolenia;
niszczenie artykułów żywnościowych na kolejowych przejściach granicznych, niszczenie lub uszkadzanie budynków rządowych oraz opozycyjnych organizacji politycznych;
rozplakatowanie na terenie aglomeracji miejskich plakatów szkalujących działaczy państwowych i politycznych mających na celu wywołanie niezadowolenia społecznego.

c) Terroryzm indywidualny

Zabójstwo konkretnego polityka, porwanie biznesmena. Ofiara jest ściśle określona.

d) Terroryzm zbiorowy

Ataki terrorystyczne motywowane politycznie, których ofiarami padają przypadkowe osoby.

e) Bioterroryzm

Tego typu terroryzm może być związany z organizacjami terrorystycznymi. Bioterroryzm prowadzony jest w formie:

przesyłek pocztowych z zawartością substancji sproszkowanych kierowanych do instytucji rządowych, samorządowych, organizacji społecznych i politycznych;
rozsypania nie zidentyfikowanych substancji sproszkowanych w obiektach gromadzenia się większej ilości osób (kościoły, szkoły, hale sportowe, dworce kolejowe, teatry, kina, budynki administracji rządowej i samorządowej);
pozostawienia w środkach masowej komunikacji pasażerskiej uszkodzonych paczek zawierających substancje sproszkowane, które mogą wzbudzać podejrzenie, że zawierają one groźne substancje biologiczne.

Na co dzień:

Zachowaj czujność i ostrożność.
Rozglądaj się wokół, czy nie dzieje się coś dziwnego, przejaw trochę dociekliwości.
Nie śpij w środkach komunikacji miejskiej w czasie jazdy do pracy czy szkoły. W przypadku nietypowego zachowania się osoby lub osób, zauważenia porzuconej torby lub pakunku, powiadom najbliższego funkcjonariusza lub służby ochrony i odejdź z tego miejsca.
Będąc w pracy lub w szkole rozejrzyj się gdzie znajdują się drogi ewakuacyjne, wiedza na ten temat przyda się nawet w przypadku pożaru.

W czasie ataku terrorystycznego:

Padnij na ziemię lub podłogę, najlepiej za jakąś osłoną, która ochroni przed odłamkami lub następną eksplozją, jeśli to możliwe ewakuuj się z tego miejsca.
Nie bądź gapiem, odsuń innych od miejsca zdarzenia.
Opanuj paraliżujący strach, chłodno zanalizuj sytuację.
Stłum objawy paniki, wydawaj innym stanowcze polecenia, ogarnięci paraliżującym strachem ludzie postępują bardzo nieracjonalnie.
Podporządkuj się poleceniom odpowiednich służb (Policja, Straż, lekarze), nie blokuj im dostępu do miejsca zdarzenia.
Gdy jesteś zakładnikiem podporządkuj się poleceniom zamachowców i cierpliwie czekaj.
W przypadku akcji służb specjalnych padnij na ziemię za jakąkolwiek zasłoną i czekaj.
W wysokich budynkach unikaj wind, gdyż często blokują się.
Jeśli są ranni, a potrafisz udzielić pierwszej pomocy, pomóż im pamiętając o własnym bezpieczeństwie.

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.