Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Zarządzanie kryzysowe – zagrożenia i postępowanie – mrozy

Drukuj stronę
Drukuj

Zagrożenia śnieżycami i gołoledzią

Tego typu zagrożenia mogą wystąpić na terenie województwa w sytuacji szczególnego załamania się warunków pogodowych w okresach późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny. Długotrwałe wystąpienie śnieżyc i gołoledzi może spowodować poważne zagrożenie dla życia gospodarczego w województwie.

Obfite śnieżyce lub gołoledź mogą spowodować:

blokadę ruchu na drogach i liniach kolejowych (zaspy, oblodzenia, połamane drzewa);
uszkodzenie linii energetycznych przesyłowych na skutek nadmiernego oblodzenia, zakłócenia w dostawie artykułów żywnościowych dla ludności;
katastrofy drogowe z udziałem przewoźników transportujących materiały niebezpieczne;
zakłócenia w komunikacji miejskiej oraz międzymiastowej;
bardzo dużą ilość osób poszkodowanych w ruchu pieszym na skutek poślizgnięć (złamania rąk, nóg, itp.).

Bądź przygotowany na wystąpienie śnieżyc, zawiei i zamieci:

Słuchaj prognozy pogody oraz komunikatów podawanych przez rozgłośnie radiowe i telewizyjne.
W czasie opadów pozostań w domu.
Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, ubierz się w ciepłą odzież wielowarstwową i powiadom kogokolwiek o docelowym miejscu podróży oraz przewidywanym czasie dotarcia na miejsce przeznaczenia.
Zachowaj ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie, zwróć uwagę na zwisające sople, zwały śniegu na dachach budynków.
Oszczędzaj zapasy energii poprzez stopniowe obniżanie temperatury w domu i okresowe wyłączanie ogrzewania w niektórych pomieszczeniach.
Jeśli używasz piecyków, zapewnij wentylacje pomieszczeń.
Zabezpiecz inwentarz i paszę przed zamarznięciem.

Podróżowanie w zimie:

Pamiętaj, że jedną z wielu przyczyn ofiar śmiertelnych w zimie jest niewłaściwe przygotowanie pojazdu do sezonu zimowego oraz brak znajomości postępowania na wypadek unieruchomienia pojazdu lub zabłądzenia podczas podróżowania.
Jeśli musisz wyruszyć w podróż, rozważ wykorzystanie publicznych środków transportu, natomiast jeśli podróżujesz samochodem podróżuj w dzień, nie podróżuj samotnie, informuj innych o swoim planie podróży.
Używaj głównych dróg, unikaj bocznych dróg i skrótów. Przygotuj swój samochód do zimy. Trzymaj “zimowy zestaw” w bagażniku swojego samochodu (łopatkę do śniegu, migające światło, rękawice, czapkę, koc, linę holowniczą, łańcuchy na koła, pojemnik z solą kamienną, kable do akumulatora).
Pamiętaj, że działania służb drogowych mają na celu jedynie łagodzenie skutków zimy na drogach.
Jeśli znajdziesz się na bezludnych obszarach leśnych lub rolnych, rozepnij dużą płachtę najlepiej jaskrawą na śniegu by zwrócić uwagę ratowników, lub samolotów ratunkowych, co pewien czas dawaj sygnały światłami i klaksonem.

Jeśli śnieg uwięzi Cię w twoim samochodzie:

Zjedź z głównego pasa, włącz migające światła alarmowe i wywieś jaskrawą tkaninę na antenie samochodu lub przez okno.
Pozostań w swoim samochodzie by ratownicy mogli łatwiej Cię znaleźć, o ile nie masz w zasięgu widoczności budynków, w których mógłbyś znaleźć schronienie;włączaj silnik i ogrzewanie na dziesięć minut w ciągu każdej godziny w celu utrzymania ciepła, a kiedy silnik pracuje, lekko otwórz okno w celu wentylacji.
Wykonuj ćwiczenia w celu rozgrzania organizmu lecz unikaj przemęczenia.
Ogrzewaj się przykrywając się z innymi pasażerami wierzchnim ubraniem i kocami.
Wymieniaj się z innymi w czasie snu – jedna osoba musi stale czuwać by obudzić wszystkich, gdy zauważy nadchodzącą pomoc.
Bądź ostrożny, nie nadużywaj akumulatora – ogranicz potrzeby zużycia energii, używaj światła, ogrzewania i radia zależnie od możliwości.
Wnocy, włącz wewnętrzne oświetlenie, by ratownicy mogli Cię zobaczyć.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.