Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Zamek w Starych Tarnowicach

Drukuj stronę
Drukuj

Pierwotną siedzibą właścicieli wsi Tarnowice – a pierwszego znanego spośród nich, Adama de Tarnowice, wspominają źródła z 1316 roku – był gródek rycerski, stojący w centralnej części osady. Jego pozostałością jest niewielkie wzniesienie w pobliżu kościoła, z pomnikową lipą drobnolistną na szczycie.

Istniejący do dzisiaj zamek, kolejna siedziba właścicieli wsi, został wzniesiony między 1520 a 1570 rokiem. Inicjator jego budowy, Piotra Wrochema, czerpał niemałe zyski z powstających wówczas kopalni. Na początku XVII wieku rezydencję przejęli Ohm-Januszewscy, a później jej właścicielami byli m.in. Löwenkronowie, Koschützcy, wreszcie – w latach 1820-1945 – Henckel von Donnersmarckowie.

Początkowo zamek był budowlą trójskrzydłową, z otwartym dziedzińcem. W narożniku południowo-wschodnim została wzniesiona masywna wieża. Wielokrotnie był przebudowywany: w XVIII wieku powstało czwarte (północne) skrzydło, w XIX wieku zamurowano krużganki i nadano budowli charakter klasycystyczny. W ostatnich latach poddano go kompleksowej modernizacji, starając się przywrócić jego renesansowe cechy i przystosować do nowych potrzeb. Mieści się w nim obecnie Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego. Na ekspozycji oglądać można prywatną kolekcję dawnych mebli, aplikacji meblowych, narzędzi rzemieślniczych oraz zbiorów bibliotecznych.

Jeden z właścicieli zamku, Baltazar Ohm-Januszewski, w latach 1634-1643 pełnił urząd starosty bytomskiego. Został zamordowany przez żołnierzy szwedzkich, plądrujących okolicę w okresie wojny trzydziestoletniej. Podobno nocami po zamku snuje się duch starosty oraz widma pokutujących żołnierzy. Według innej legendy zamek połączony jest podziemnymi tunelami ze starym kościołem św. Marcina.

Informacje praktyczne:

Lokalizacja: ul. Pyskowicka 39

Parking: w bezpośrednim sąsiedztwie

Przystanek autobusowy: Stare Tarnowice Szpital (1, 64, 80, 134, 135, 142, 153, 191, 614, 739, 780, 791) (ok. 350 metrów)

Zwiedzanie: wtorek-piątek: 9:00-16:00, sobota-niedziela: 11:00-17:00. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie. Ceny biletów: 12 zł (ulgowy), 15 zł (normalny), 12 zł/os. (grupy zorganizowane i szkolne), rezerwacja: tel. 32 384 74 61, e-mail: biuro@fundacjakomplekszamkowy.pl

Kontakt: tel. 32 384 74 61, e-mail: biuro@fundacjakomplekszamkowy.pl, więcej informacji na stronie internetowej: www.fundacjakomplekszamkowy.pl

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.