Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy Tłumacz Migam

Menu główne

Zabytkowa Kopalnia Srebra

Drukuj stronę
Drukuj

O udostępnieniu „kopalni pokazowej” myślano już w latach 30. ubiegłego stulecia. Zamysł zrealizowano dopiero w 1976 roku i po dziś dzień zabytkowa kopalnia pozostaje główną atrakcją turystyczną Tarnowskich Gór. Udostępnione wyrobiska pochodzą z końca XVIII i początku XIX wieku i są pozostałością kopalni rud ołowiu i srebra „Fryderyk”.

Zwiedzanie rozpoczyna się w budynku nadszybia szybu „Anioł”. Na zwiedzających czeka tam multimedialna ekspozycja, przybliżająca dzieje tarnogórskiego górnictwa. Po nałożeniu kasków ochronnych turyści zjeżdżają windą na głębokość 40,5 metra. Tam rozpoczyna się zwiedzanie podziemnego szlaku turystycznego o długości 1740 metrów. Na całej trasie podziwiać można m.in. odtworzone stanowiska pracy, zachowane wózki górnicze oraz zjawiska krasowe. Po drodze mija się trzy komory: Srebrną, Zawałową i Niską, kolejno o powierzchni 500, 1500 i 2000 metrów kwadratowych. 270-metrowy odcinek wodny, pomiędzy szybami „Żmija” i „Szczęść Boże”, pokonuje się łodziami. Zwiedzający muszą pamiętać, że w podziemiach panuje stała temperatura – ok. 10 stopni Celsjusza, a zwiedzanie trwa ok. 1,5 godziny.

W sąsiedztwie budynku kopalni znajduje się Skansen Maszyn Parowych. Zgromadzono tam urządzenia wyciągowe, pompy parowe, parowozy, a nawet – choć nie związane z techniką parową – zrekonstruowane koło wodne, napędzające niegdyś młot kuźnicy w okolicy Tarnowskich Gór.

W sezonie letnim do kopalni można dotrzeć kolejką wąskotorową. Swoją nazwę bierze od szerokości rozstawu szyn, wynoszącej zaledwie 78,5 centymetra. „Rosbanka” – jak niekiedy jest nazywana – kursuje między Bytomiem a Miasteczkiem Śląskim. Po drodze zatrzymuje się w pobliżu Zabytkowej Kopalni Srebra i w centrum Tarnowskich Gór. Co ciekawe, jest to najstarsza nieprzerwanie funkcjonująca kolej wąskotorowa na świecie.

Podziemne wyrobiska oraz szyby „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże” są częściami zespołu pogórniczych zabytków, wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Informacje praktyczne:

Lokalizacja: ul. Szczęść Boże 81

Parking: w bezpośrednim sąsiedztwie

Przystanek autobusowy: Tarnowskie Góry Kopalnia Zabytkowa (142, 289, 735) (w bezpośrednim sąsiedztwie)

Zwiedzanie codziennie w godzinach: 9:00-15:00, w czerwcu od poniedziałku do piątku: 9:00-15:00, sobota-niedziela: 9:00-17:00, w lipcu i sierpniu od poniedziałku do piątku: 10:00-16:00, sobota-niedziela: 9:00-17:00. Zwiedzanie z przewodnikiem, w grupach. Ceny biletów uzależnione od wielkości grupy (21-37 zł bilet ulgowy, 27-43 zł bilet normalny, dokładny cennik na stronie www.kopalniasrebra.pl). Trasa dostępna dla osób niepełnosprawnych (zaleca się wcześniejsze uzgodnienie, tel. 32 285 29 81)

Kontakt: tel. 32 285 29 81, rezerwacje: 32 285 49 96 (Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego), e-mail: biuro@kopalniasrebra.pl, bort@kopalniasrebra.pl, więcej informacji na stronie internetowej: www.kopalniasrebra.pl

Galeria

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.