Tarnowskie Góry: tutaj wszystko się zaczęło. Także w 1980 roku – Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry - Oficjalny serwis informacyjny

Biuletyn Informacji Publicznej Ważne adresy

Menu główne

Tarnowskie Góry: tutaj wszystko się zaczęło. Także w 1980 roku

Drukuj stronę
Drukuj

Z okazji 38. Rocznicy wybuchu strajku w FAZOS-ie, pierwszego na Górnym Śląsku strajku „solidarnościowego” na Ratuszu odsłonięto dziś tablicę pamiątkową, posadzono dąb, zakopano kapsułę czasu, otwarto wystawę fotografii, a na Rynku odbył się koncert i uroczystość z udziałem gości z całego kraju.

Strajk w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos w Tarnowskich Górach, w którym obok postulatów płacowych i socjalnych, zostały wyartykułowane żądania o charakterze ogólnospołecznym i solidarnościowym z zakładami pracy na wybrzeżu wybuchł 21 sierpnia 1980 roku. Protest okazał się pierwszym tego typu na Górnym Śląsku. Właśnie z tej okazji do Tarnowskich Gór zjechali dziś goście z Katowic, Warszawy. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele rządu, kancelarii Prezydenta RP, wojewoda oraz związkowcy Solidarności.

Więcej o strajku tu.

O tym, że w Tarnowskich Górach – nie tylko w 1980 roku – wszystko się zaczęło, mówił burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech. Jego zdaniem po Ordunku Górnym, pierwszej maszynie parowej i szkole górniczej w regionie oraz zapoczątkowanym w naszym mieście kulcie świętej Barbary jako patronce górników tarnogórzanie znowu okazali się pierwsi. Strajk w tarnogórskim FAZOS-ie spowodował tzw. „efekt motyla”, bo ten mały – i jeden z wielu – protest, stał się częścią wielkiej rewolucji Solidarności, która wywołała globalne, ogólnoświatowe zmiany – wskazał burmistrz dodając, że między innymi z tego powodu jest dumny z tego, że jest tarnogórzaninem.

– Dziś jestem dumny szczególnie, bo możemy tę rocznicę czcić tak, jak czcimy. I że są z nami świadkowie i uczestnicy tamtych wydarzeń. Niech to będzie kolejny przyczynek do tego, że w Tarnowskich Górach pamięta się o historii i naszym dziedzictwie. Kultura to dziedziczenie. To z kolei oznacza przekazywanie wszystkiego, co ważne, następnym pokoleniom. Ta tablica będzie naszym potomkom przypominać o tym już zawsze – wyjaśnił burmistrz Czech.

O tarnogórskim umiłowaniu tradycji i przywiązaniu do historii mówił także prezydent RP Andrzej Duda w odczytanym przez Andrzeja Derę z jego kancelarii liście. – Głos strajkującego Śląska z pierwszym głosem płynącym z Tarnowskich Gór przyczynił się do globalnego zwycięstwa Solidarności – wskazał prezydent dodając, że odsłonięta dziś na ścianie Ratusza tablica upamiętniająca strajk w FAOS-ie jest wspaniałym symbolem patriotyzmu. Prezydent Duda, powołując się na tarnogórskie Gwarki i uzyskamy przed rokiem tytuł UNESCO nazwał Tarnowskie góry miejscem, gdzie mieszkańcy wierni są historycznym przesłaniom z różnych epok.

W podobnym tonie wypowiedział się premier Mateusz Morawiecki, którego list odczytał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. – Strajk w FAZOS-ie był iskrą, która zapiał serca w innych zakładach – wskazał premier dziękując za przypomnienie o bohaterach tamtych dni.

Piotr Duda, szef Solidarności, w szczególności podziękował szczególnie bezimiennym bohaterom ruchu robotniczego. – Solidarność rodziła się w najmniejszych zakątkach kraju i tym, którzy ją tworzyli składam dziś w imieniu związku „Bóg zapłać” – powiedział Duda.

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.